Erdoğan, Bozcaada'da halka seslendi

  • Giriş : 17.03.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Çanakkale Zaferi'nin 92. yıldönü nedeniyle düzenlenecek törenlere katılmak için gittiği kentte vatandaşlara seslendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Bozcaada Belediyesi önünde vatandaşlara hitap eden Erdoğan, ''Bizim bağımsızlığımızın üzerinde, topraklarımızın üzerinde bırakın ameliyat yapmak, gölge yapmak isteyenler daha iyi cevabı bizden alırlar. Bunu böyle bilmeliler'' dedi.

Türk milletinin Çanakkale Savaşları'ndaki kararlılığa değinen Başbakan Erdoğan, ''Ülkemizi bizlerden, dedelerimizden almak isteyenler, buralara girmek isteyenler, o emperyalist güçler, hangi düşüncelerle buraya gelmişlerdir? Dünyanın bir ucundan buraya gelenlerin acaba emeli neydi? Niçin buraya kadar gelmişlerdi? Ne vardı burada? Biz de şimdi diyoruz ki, o gün nasıl bu toprakları dedelerimizin kanlarının son damlasına kadar... Adeta ölüme koşarcasına giden dedelerimizin attığı adımlar bizim için ne kadar kutluysa ne kadar mukaddesse... Bundan sonra da bizim bağımsızlığımızın üzerinde, topraklarımızın üzerinde, bırakın ameliyat yapmak, gölge yapmak isteyenler daha iyi cevabı bizden alırlar. Bunu böyle bilmeliler.'' diye konuştu.

Türk milletinin her bir ferdinin bu inançla, bu kararlılıkla yarınlara bakıp yürüyeceğine inandığını ifade eden Erdoğan, ''Bizler ülkemizde barış içinde, kardeşlik içinde, birlik, beraberlik içinde yaşayacağız. Birbirimize karşı çok farklı düşünceler taşıyabiliriz, olaylara bakışta farklı görüşler getirebiliriz, bunların hepsine saygılı olamamız lazım'' dedi.

Kimsenin kimseyi fikrinden, düşüncesinden dolayı yermemesi, yargılamaması gerektiğini belirten Erdoğan, ''Bu konularda hassas olmamız lazım. Ama bizim bir ortak paydamız var. Biz 70 milyon bu ülkenin evlatları olarak Türkiye Cumhuriyet vatandaşıyız. Bu bizim ortak paydamız ve bizler 780 bin metrekare vatan toprağı üzerinde bu vatanın birer bekçisiyiz, birer evladıyız. Bu vatan toprakları üzerinde birbirimizi sevmeliyiz." şeklinde konuştu. Başbakan Erdoğan, Çanakkale zaferlerinin bağımsızlığın temel noktası olduğunu da belirterek, ''Allah bir daha milletimize bu tür kurtuluş savaşlarını nasip etmesin'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious