Erdoğan, Bush'u arayacak

  • Giriş : 01.07.2006 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, Filistin-İsrail geriliminin bitmesi için ABD Başkanı Bush'u arayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ankara'daki 5.Glabokalizasyon Forumu'na katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İsrail ve Filistin arasında son günlerde tırmanan gerilim ile ilgili olarak aralarında 8 bakanında olduğu 50'den fazla milletvekili ve yerel yöneticinin kaçırılmış olmasını anlamakta güçlük çektiğini söyledi. Başbakan Erdoğan, yaşanan olaylar karşısında çözüm getirmesinin beklenildiği Birleşmiş Milletler'in yaklaşımını anlamakta güçlük çektiğini söyleyerek, ''Birleşmiş Milletlerin yaklaşım tarzlarıyla ters. Ters olduğu kadar uluslararası diplomasi açısından da cidden çok çok yanlış bir tavır, yanlış bir yaklaşım tarzı'' olduğunu kaydetti.
Başbakan Erdoğan Sheraton Oteli'nde düzenlenen 5. Glokalizasyon Forumu'nda ayrılırken gazetecilerin konuyla ilgili sorularını yanıtladı. İki ülke arasındaki sorunun çözümü için görüşmelerin genişletilerek sürdürüleceğini söyleyen Erdoğan, Filistin Büyükelçisi'nin yardım talebinde öncede Türkiye'nin gerekli çalışmayı başlattığını belirtti.

Gazetecilerin Filistin Büyükelçisi'nin yardım talebi olduğunu hatırlatmaları üzerine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''Biz Büyükelçinin talebinden önce bu çalışmaları başlattık. Maalesef durum arzu edilenin dışında olumsuz bir şekilde gelişiyor. Bu arada bizler gerek sayın Mahmut Abbas'la ilk aramaları sebebiyle sayın Olmert'le görüşmeler yaptık. Görüşmelerden sonra ben sayın İsmail Haniye ile de görüştüm. Zira 8 Filistinli bakanın kaçırılmış olmasını, 50'yi aşkın milletvekili ve yerel yöneticinin kaçırılmış olmasını şu anda anlamakta zorlanıyorum ve bunu hiçbir zaman Ortadoğu barışına katkı olarak görmüyorum. Şu anda bu, Birleşmiş Milletlerin yaklaşım tarzlarıyla ters. Ters olduğu kadar uluslararası diplomasi açısından da cidden çok çok yanlış bir tavır, yanlış bir yaklaşım tarzı. Ben dün akşam bu görüşme trafiğini devam ettirmek isterken de ne yazık ki görüşmeler bir yerde koptu. Sadece Sayın Abbas'la dün akşam görüşme imkanı buldum. Sayın Abbas, 'şu anda Sayın İsmail Haniye ile görüşmekte bile artık fırsat bulamıyorum, görüşemiyorum, ulaşamıyorum' dedi. Bu, durumun ne kadar hassas olduğunu gösteriyor. Bizler bugün öğleden sonra bu diplomasi trafiğimizi daha da genişleterek görüşmelere devam edeceğiz.''

Ortadoğu ve insanlık barışı için gerilimin bitmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, ''Biz bunu bir yerde sadece İsrail-Filistin arasındaki bir olay olarak görmüyoruz. Ortadoğu'nun ve insanlığın ortak sorunu olarak görüyoruz. Sivil insanların yaşadığı bölgelerin bombalanmasını olumlu bir şekilde tanımlamak, ona olumlu bir şekilde bakmak barışa inanan insanlar olarak mümkün değildir.'' dedi.

Ne asker ne de yönetici kaçırmanın doğru bir şey olmadığını söyleyen Erdoğan, ''Bir askerin kaçırılması doğru değildir, yanlıştır. Peki bunun bedeli 8 bakanın kaçırılması, bunun bedeli kalkıp oradaki parlamenterlerin ve yerel yöneticilerin kaçırılması anlamına mıdır, onları esir almak anlamına mıdır? Şu anda ne Sayın Abbas ne de İsmail Haniye 'bizim elimizde değil bize anlayışla yaklaşsınlar biz bulduğumuz anda zaten teslim ederiz' diye bana taahhütte bulunmuşlardır. Ben Sayın Olmert'ten güvence de aldım, 'Ben size güveniyorum' dedi. Fakat arkasından bu gelişmeler bizi ciddi manada üzdü. Biz şu anda yine de umudumuzu kesmiş değiliz. Elimizden gelen bütün çalışmaları yapacağız. Temenni ederiz ki bir neticeye ulaşalım.'' şeklinde konuştu.

Başbakan Erdoğan, sorunun çözümü için ABD Başkanı Bush ile görüşmesinin olup olmadığının sorulması üzerine ''Öğleden sonra'' görüşeceğini ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious