Erdoğan, Büyükanıt'ın toplantısını izlemedi

  • Giriş : 12.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın canlı yayınlanan basın toplantısını izlemedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki görüşlerini almak için bir grup milletvekiliyle bir araya gelen Başbakan Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’ın canlı yayınlanan basın toplantısını izlemedi.
Başbakan Erdoğan, Orgeneral Büyükanıt’ın basın toplantısı düzenlediği saatlerde AKP’li bir grup milletvekiliyle Başbakanlık resmi konutunda bur araya geldi. Erdoğan’ın, milletvekilleriyle toplantısı yaklaşık 2 saat sürdü.
Edinilen bilgilere Erdoğan ve milletvekilleri, televizyonlardan canlı yayınlanan Büyükanıt’ın konuşmasını izlemediler.
Toplantıda öncekilerde olduğu gibi milletvekillerine Cumhurbaşkanı adaylığı konusunda bir anket uygulandı. Anketin ardından Erdoğan milletvekillerinin görüşlerini dinledi. Toplantıya katılan vekillerin büyük bir çoğunluğu Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olması yönünde görüş bildirdi. Milletvekilleri, Cumhurbaşkanı seçimi konusunda 367 tartışması, YÖK’ün açıklaması ve 14 Nisan mitingi gibi gelişmelere değinerek, bu noktadan sonra Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olmamasının geri adım olacağı görüşünü dile getirdiler.
Az sayıda milletvekili de Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığının sembolik, Başbakanlığın ise aktif hizmet yeri olduğu görüşüyle Erdoğan’ın bir dönem daha Başbakan kalması yönünde görüş ifade etti.
Görüşmede erken seçim tartışmaları da gündeme gelirken Başbakan Erdoğan’ın hazırlıklar açısından Yüksek seçim Kurulu’nun(YSK) seçimlerin normal zamanı olan 4 Kasım’da yapılmaasını istediği bilgisini verdiği öğrenildi.
Bu arada dün gece yapılan görüşmeler sırasında eski Dışişleri Bakanı, AB Uyum Komisyonu Başkanı, AKP Bursa Milletvekili Yaşar Yakış, Erdoğan’a Başbakan olarak kalma önerisinde bulunarak Cumhurbaşkanı olmasına karşı çıktı.
Erdoğan resmi konutta milletvekilleriyle görüşmelerini gruplar halinde sürdürüyor.(ANKA)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious