"Erdoğan, Çalık için para arayışında"

  • Giriş : 18.04.2008 / 13:40:00

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, iki kamu bankasının, Sabah-atv'yi alan firmaya kredi vermeye zorlandığını, bu bankalar üzerinde siyasal baskı kurulduğunu savundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kılıçdaroğlu, "Başbakan, ihaleyi alan firma için para bulma işine soyunmuş görünüyor. Bu çaba, siyasi ikbal beklentisinden mi yoksa mahdum sevgisinden mi kaynaklanıyor bilemiyoruz" dedi.

Kılıçdaroğlu, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında atv-Sabah'ın ihale sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

TMSF'nin bir ihale yaptığını, 7 şirketin şartname aldığını anımsatan Kılıçdaroğlu, daha önce ihaleye katılacaklarını söyleyenlerin, teker teker teklif vermekten vazgeçtiğini savundu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın bazı alıcılarla görüştüğünü, ihale sürecine müdahale ettiğini öne süren Kılıçdaroğlu, göstermelik, tek firmanın katıldığı bir ihale gerçekleştiğini belirtti.

Başbakan'ın sürece müdahil olmasının, rekabet ortamının oluşmasına engel olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, "Şimdi Sayın Başbakan, ihaleyi alan firma için para bulma işine soyunmuş görünüyor. Bu çaba, siyasi ikbal beklentisinden mi yoksa mahdum sevgisinden mi kaynaklanıyor bilemiyoruz. AKP iktidarı bu tutumuyla kendisine yandaş medya yaratmayı düşünüyorsa, bunun demokrasimizi büyük tehlikeye sokacağını belirtmek isteriz" diye konuştu.

"Faşizmi çağrıştırıyor"

Kemal Kılıçdaroğlu, devlet kadrolarını ele geçirme yanında, medyayı da ele geçirme girişiminin, faşizmi çağrıştırdığını belirterek, bunun, çok tehlikeli bir oyun olduğunu söyledi.

Kılıçdaroğlu, iki kamu bankasının, ihaleyi alan firmaya kredi vermeye zorlandığını, bu bankalar üzerinde siyasal baskı kurulduğunu ileri sürdü.

Kılıçdaroğlu, "Bu baskılar kamu bankalarının yönetiminde karşılık bulduysa, bunun takipçisi olacak ve hesabını soracağız. Kamu bankalarının verecekleri bu kredi, normal ticari faaliyet olma niteliğini kaybetmiştir. Bu gruba verilen kredilerin koşullarının mutlaka kamuoyuna açıklanması gerekiyor" diye konuştu.

"Çalık açıklasın"

CHP Grup Başkanvekili Kılıçdaroğlu, TMSF'nin, AK Parti'nin yaptığı yasal düzenlemelerle, tümüyle denetimsiz bir yapıya kavuşturulduğunu ileri sürerek, hesap vermeyen bir yönetimin yaptığı işlemlerin, mutlaka sorgulanması gerektiğini kaydetti.

CHP'nin, kredi vermeye zorlanan kamu bankalarının, sadece yurtiçi değil, yurtdışı işlemlerini de mercek altına aldığını bildiren Kılıçdaroğlu, "Bugün hangi taşı kaldırsak, altından kendisine ihale verilen bu grup çıkıyor. O kadar ki bu ülkenin bazı bakanları, bu gruba ihalesiz iş verilsin diye başka ülkeler nezdinde kulis yapıyor" dedi.

"Bu bağlamda Sayın Başbakan'ın Katar gezisinin gündeminde bu grubun da yer alıp almadığını merak ediyoruz" diyen Kılıçdaroğlu, "Körfez ülkelerinden AKP'nin girişimiyle bu gruba kaynak sağlanıp sağlanmadığının da açıklanması gerekiyor" diye konuştu.

Nisan ayının başında, Ahmet Çalık'ın TMSF Başkanı'na, "parayı hazırladım' dediğinin basında yer aldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ama bu kaynağın nereden sağlandığı açıklanmamıştır. Çalık'ı kamu bankalarının yurtiçi veya yurtdışı şubelerinden bu iş için kaynak kullanıp kullanmadığını açıklamaya davet ediyoruz" dedi.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious