Erdoğan, Çankaya'ya çıkabilecek mi?

  • Giriş : 21.12.2006 / 00:00:00

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Oğuz Oyan: "Erdoğan'ı Çankaya'ya çıkartmamak için herşeyi yapacaklar" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Oğuz Oyan, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin genel seçimlerden sonra olması gerektiğini savunarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Çankaya'ya çıkartmamak için herşeyi yapacaklarını ancak bunların içinde askeri darbe çıkarmak seçeneğinin bulunmadığını söyledi.
Oyan, CHP İzmir İl Başkanlığınca İsmet İnönü Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıda genel seçimlerin Cumhuriyet tarihinde ilk defa 5. yılında yapılacağını, ilkbaharda yapılacak seçimin erken seçim değil, gecikmiş seçim olacağını söyledi.

Diğer partililer ve Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in ''genel seçimlerin Nisan ayında yapılması gerektiğini dile getirdiklerini'' anlatan Oyan, Cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye'nin gündemine oturtulması gerektiğini, CHP'nin uzun süredir bu yönde siyaset yaptığını kaydetti.

İktidarın halk desteğini yitirdiğini, böyle bir meclisin 7 yıl görev yapacak cumhurbaşkanını seçmesinin yanlış olacağını iddia eden Oyan, şöyle konuştu;

"İlkbahar seçimlerine Türkiye'nin ikna edilmesi gerekir. Erdoğan ve benzeri siyasetçilerin Çankaya'ya çıkmaması gerekir. Ama medyanın belirlediği gündemle cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanmayacağız. Şimdi Kurtuluş Savaşı'nı dışarıdaki ülkeyi işgal edenlere karşı değil Ankara'da hükümete karşı vermek durumundayız. Yeniden fethetmenin birinci yolu Çankaya etrafındaki kuşatmanın ortadan kaldırılmasıdır. Sadece laiklik ekseninde mücadele etmeyeceğiz. Türkiye'yi Ankara'dan yönetmek için AK Parti ve IMF'den kurtulmak gerekir. Türkiye'yi aydınlık bir geleceğe taşımak için AK Partisiz Türkiye gerekiyor.''

Oğuz Oyan, soru ve cevaplar bölümünde sine-i millete dönülmesi konusundaki bir soruya, milletvekili istifalarının kabule dayalı olduğunu bilmeyenlerin bulunduğunu belirtti. Oyan, ''İnisiyatifi iktidar partisine vererek, olgunlaşmamış fikirlerle geniş kitle desteği bulamazsınız. Çankaya için her yolu deneriz ama askere davetiye çıkarmayız.'' dedi.

Ziyaret ettiği zeytin ve zeytinyağı üreticilerinin iş ve aş derdinde olduğunu, sinei millet konusunu gündeme bile getirmediklerini hatırlatan Oyan, şöyle konuştu; "Bunu üreticinin kafasına düşürdüğünüz zaman koşullar oluşmuş demektir. İş aş meselesi önemli. Milletin bu fikre gelmesini sağlamalıyız. 4 Kasım'da Ankara'da cumhuriyetçiler gösteri yaptılar. 15 bin kişi toplandı, AKP'liler gülüp geçmiştir. Milyonlar bir fikrin arkasında bir meydanda dahi buluşamıyorsa boşuna nefes tüketmeyelim. İnisiyatifi iktidara verecek olgunlaşmamış fikirlerden hareket ederek kendi bilndiğimiz dalı kesmeyiz. En son geleceğiniz noktayı daha ilk elde sunarak o aracı da etkisizleştirmeyin."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious