Erdoğan, CHP'li milletvekiline açtığı davayı kaybetti

Erdoğan, CHP'li milletvekiline açtığı davayı kaybetti.18277
  • Giriş : 25.01.2008 / 03:12:00
  • Güncelleme : 25.01.2008 / 00:26:42

Başbakan Erdoğan'ın CHP'li milletvekiline 'kişilik haklarına saldırdığı' iddiasıyla açtığı dava sonuçlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Alaattin Çakıcı'nın yurt dışına çıkışına ilişkin verdiği soru önergesinde yer alan ifadelerle ''kişilik haklarına saldırıda bulunduğu'' iddiasıyla CHP Konya Milletvekili Atilla Kart aleyhine açtığı manevi tazminat davası reddedildi.

Edinilen bilgiye göre, Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, Yargıtay'ın bozma kararına uyarak, davanın yeniden görülmesini kararlaştırdı. Dava dosyasını yeniden incelemeye alan mahkeme, davanın reddine karar verdi.

Başbakan Erdoğan'ın avukatları tarafından açılan davanın dilekçesinde, Atilla Kart'ın, 6 Eylül 2004 tarihinde Başbakan'ın yanıtlaması için sunduğu soru önergesi ile ilgili bazı basın yayın kuruluşlarında yayınlanan haberlerde, ''Alaattin Çakıcı'nın yurt dışına çıkışı sürecinde, şarkıcı Adnan Şenses aracılığı ile Başbakan, Adalet ve İçişleri bakanlarıyla görüştüğü, bu görüşmede Çakıcı'nın üstüne gelinmemesi, yurt dışına çıkış sürecinde görmezden gelinmesi yolunda talepte bulunduğu ve Hükümet'e bazı konularda yardımcı olacağını vaat ettiği'' yönünde iddialara yer verildiği aktarılmıştı.

Dilekçede, söz konusu ifadelerle Başbakan Erdoğan'a, ''fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayrı kabil hakaretler ve ithamlarda bulunulduğu'' iddia edilerek, Kart'tan 15 bin YTL manevi tazminat talep edilmişti.

Ankara 3. Asliye Hukuk Mahkemesi, davayı kısmen kabul ederek, 5 bin YTL manevi tazminata hükmetmişti.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi, ''Davalı Kart'ın, soru önergesi verme biçimindeki eyleminin yasama sorumsuzluğu kapsamında bulunup bulunmadığının incelenmesi gerekirken mahkemece yetersiz ve dosyaya uygun olmayan gerekçe ile hüküm kurulduğu'' değerlendirmesinde bulunarak, mahkemenin kararını bozmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious