Erdoğan, Cumhur olmayacak

  • Giriş : 20.03.2007 / 00:00:00

Baykal, Köşk konusunda yine Erdoğan'ı eleştirdi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP lideri Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın olası cumhurbaşkanlığı adaylığı konusundaki eleştirilerini sürdürdü. Baykal, ''Başbakan Cumhurbaşkanı olmayacaktır diyorum. Bu değerlendirmeyi en iyi anlayacak kişi Başbakanın kendisidir'' dedi.

Baykal, partisinin TBMM grup toplantısında, Cumhurbaşkanı seçimi sürecine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Başbakan Erdoğan'ın da aslında neden Cumhurbaşkanı olmaması gerektiğini gayet iyi bildiğini öne süren CHP lideri, Başbakan'ın aslında kendisini en iyi anlayacak kişi olduğunu belirtti.

Deniz Baykal, Erdoğan'ın, 30 bin kişinin ölümünden doğrudan sorumlu tutulması gereken bir kişiye, iki kez ''sayın'' diye hitap ettiğini ifade etti.

Erdoğan'ın, bir radyoda ''milleti rencide edici üslupta'' konuştuğunu söyleyen CHP lideri ''Sadece cumhurbaşkanlarının önünde Türk bayrağı eğilir. Öcalan'a 'sayın' diyen birinin önünde Türk bayrağı eğilemez. Başbakan, derhal milletten özür dilemelidir'' ifadelerini kullandı.

Baykal “Sadece 'sayın' demekle kalmıyor, katil tarafından şehit edilenlere 'kelle' diyor. Bu, bir psikolojinin, siyasetin, kişiliğin mi yansıması?" dedi.

Elindeki CD'yi göstererek, ''İşte size belge'' diyen Baykal, Erdoğan'ın konuşmasının yer aldığını söylediği CD'nin, dinlenebileceğini ifade etti.

Belediyeye ilişkin iddialar

Deniz Baykal, konuşmasında ayrıca Başbakanlık örtülü ödenek sorumlusu Maksut Serim ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’yle ilgili iddialarının belgelerini açıkladı.

Baykal, "İspatlamayan namerttir diyorlardı. Peki ispatlarsak sen nesin" dedi.

Deniz Baykal, İstanbul Belediyesi’nin hesaplarına ve Vakıfbank Validesultan şubesinde oluşturulmuş olan havuz hesabına ilişkin olarak dönemin İstanbul Valisi Erol Çakır'ın Başbakanlığa gönderdiği 9 Nisan 1999 tarihli yazısını, "İşte belge" diyerek gösterdi.

Baykal, Başbakanlığın, mülkiye müfettişleri ve hesap uzmanlarına yaptırdığı incelemelerde de suçun tesbit edildiğini söyledi.

CHP lideri Ankara 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin, Başbakanlık Örtülü Ödenek Sorumlusu Maksut Serim hakkında "sahte belge düzenlemek suçundan iki yıl hapis cezası verdiğine dikkati çekti.

Baykal, " Başbakanlık Örtülü Ödeneği’nin Sayıştaş denetimi yok. Burası, Başbakanın sütüne emanet edilmiş. Bu bir zihniyetin yansımasıdır" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious