Erdoğan, DTP ile koalisyonunu nasıl değerlendirdi?

Erdoğan, DTP ile koalisyonunu nasıl değerlendirdi?.11164
  • Giriş : 18.07.2007 / 09:04:00

Başbakan Erdoğan, Star Tv'de yayınlanan ''Türkiye'nin Seçimi'' adlı programda soruları yanıtladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, ''DTP'nin, terör örgütü ile bir bağlantısı olduğuna inanıyor musunuz?'' sorusu üzerine şunları söyledi: ''Benim şimdi kalkıp da legal bir örgüt olarak ortaya çıkmış, siyaset yapan bir siyasi parti için şöyle bir şey vardır' demem bir defa yanlış. DTP, PKK terör örgütünü reddetmelidir. Bir ara 'bizim arka bahçemizdir' diye bir ifade kullandılar. Bunu reddetmelidir, 'PKK, bir terör örgütüdür' demelidir. Bunu demediği sürece DTP bu şaibeyi üzerinde taşıyacaktır. Benden randevu istiyorlar. Vermem. Niye vermem? Bu ifadeyi kullanmadıkça, tam aksine 'arka bahçemiz' dedikçe veremem. Terör örgütüne karşı mücadeleyi birlikte vereceğiz.''

''BÖLÜNMÜŞ YOLLAR SAYESİNDE KAZALAR AZALDI''

Bir başka soru üzerine de toplu konutlar ile bir kentsel dönüşüm gerçekleştirdiklerini belirten Erdoğan, Türkiye'de yapılanma olayının çok çirkin olduğunu ifade ederek, yerel mimarinin unutulmaması için çok ciddi bir mücadele verdiklerini kaydetti.

Anadolu'nun her yerinde ayrı bir medeniyet ve kültür olduğunu ifade eden Erdoğan, bunun yaşatılması gerektiğini ve konut yapılırken Beypazarı, Beyşehir, Amasya, Nevşehir, Konya ve Karadeniz evlerinde olduğu gibi yöresel özellikleri ön plana çıkaran evlerin yapılması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'ye duble yol mantığını getirdiklerini belirten Erdoğan, bu yolların maliyetinin çevre yoluna kıyasla daha düşük olduğunu kaydetti.

Trafik kazalarını azaltmayı hedeflediklerini ve bölünmüş yollar sayesinde bu kazaları azalttıklarını dile getiren Erdoğan, ''Biz bölünmüş yollarda henüz yüksek standardı yakalayamadık. Yüksek standardı yakaladığımız zaman, bu bölünmüş yollarımızın ülkemize kazandırdığı çok şey olacak. Bir defa öz güven artacak, trafikte rahatlık ve huzur daha farklı bir şekilde gelişecek, kaza oranı çok çok düşecektir'' diye konuştu.

Toplu konutları, dar gelirli insanlar için teşvik ettiklerini belirten Erdoğan, bu insanları ayda 150 YTL karşılığında ev sahibi yapmanın, ayrı bir sevinç kaynağı olduğunu dile getirdi. Bu şekilde, çirkin ve kaçak yapılaşmanın da önünü alacaklarını kaydeden Erdoğan, önümüzdeki dönemde asgari 500 bin toplu konut rakamını hedeflediklerini söyledi.

YABANCILARA TOPRAK SATIŞI

Yabancılara mülk satışı konusunda bir takım tartışmaların olduğu ve bu konuda neler düşündüğünün sorulması üzerine ise Erdoğan, bu konudaki spekülasyonların oy avcılığı için yapıldığını ifade etti.

Yabancılara toprak satışının, 1935'te başladığını kaydeden Erdoğan, söz konusu tarihten itibaren devam ettiğini söyledi. Bu satışın karşılıklılık esasına göre yapıldığını kaydeden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ''İngiltere'de, Almanya'da, Belçika'da, Fransa'da konut sahibi olacaksın. Ama onlar gelip de burada konut sahibi olmak veya arsa sahibi olmak istedikleri zaman 'bu yabancı buradan arsa alamaz diyeceksin'. Böyle bir şey yok. Bizden önceki hükümet döneminde, 1999'da 1665, 2000 yılında 1638, 2001'de 1910, 2002'de 2831 taşınmaz satılmıştır. Bizim dönemimizde bu artmış. Mesela 2003 yılında 3887, 2004'te 8808, 2005'te 6290, 2006 11 bin 167 taşınmaz satıldı. Peki bizim dönemimizde neden olmuş bu artış. Sebebi; istikrar ve güvendir. Yabancı artık Türkiye'ye gelebiliyor. GAP'ta ise İsrail'lilerin aldığı 1 metre kare yer yoktur. Kesinlikle yalandır. Böyle bir şey söz konusu değildir. Bununla ilgili bir rapor da yoktur.''

Yoğun seçim programı içerisinde torunu Mehmet Akif'i özleyip özlemediğinin sorulması üzerine ise Erdoğan, İstanbul'a gittikçe torununu gördüğünü ve hasret giderdiğini söyledi. Siyaset yaşamı boyunca çocuklarına da yeterince zaman ayıramadığını belirten Erdoğan, evlat sevgisini yeterince yaşama fırsatını bulamadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious