Erdoğan, 'Düşüncemizi çok açık söyledik'

  • Giriş : 14.02.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Dünde bu konudaki (Haremüşşerif) düşüncelerimizi çok açık, net grup konuşmamda ifade ettim.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, Türkmenistan dönüşü Esenboğa Havalimanı'nda ziyaretine ilişkin açıklamalarda bulundu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan, Türkmenistan ziyareti sırasında Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhammedov'un yemin törenine katılarak, yeni Türkmen yönetimine iyi dileklerini iletme fırsatı bulduklarını söyledi.

Erdoğan, Berdimuhammedov ile ikili ilişkiler ve bölgeyi ilgilendiren konularda görüş alışverişinde bulunduklarını belirterek, şöyle devam etti:

''Aramızdaki tarihi ve kültürel bağlardan güç alan ilişkilerimizi eşitlik ve karşılıklı yarar temelinde nasıl daha da geliştirebileceğimizi, Türkiye-Türkmenistan arasındaki çalışmaların gerekse Türkmenistan'daki gerçekten çok çok başarılı olan girişimcilerimizin bundan sonraki sürede nasıl daha da faydalı olabileceği, bunların üzerinde durduk. Türkmenistan ile olan ilişkilerimize büyük önem atfettiğimizi, yeni yönetime her konuda destek vermeye devam edeceğimizi kendilerine ifade ettik.''

Türkmenbaşı'nın vefatının ardından Türkmenistan'ın huzur ve istikrar içinde başarılı bir geçiş dönemi ve sorunsuz bir seçim süreci yaşadığını vurgulan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Görüşmemizde Türkmenistan'ın yeni devlet başkanı liderliğinde kalkınma ve refah yolunda önemli ilerlemeler kaydedeceğini de özellikle vurguladım.

Berdimuhammedov sosyal, siyasi ve ekonomik bakımdan Türkmenistan'ı güçlendirecek reformlarla uluslararası toplumla bütünleşme yolunda bugün verdiği mesajlarla daha da ileri adımlar atacağına inanıyoruz.

Sayın Devlet Başkanı'nın görüşlerimizi paylaştığını görmekten ayrıca memnuniyet duydum. Türkiye'ye karşı olan ilgi ve alakası noktasında ifade ettiği sözler bundan sonraki sürece yönelik olarak kendilerine yapmış olduğumuz davete yaklaşımı bizleri ayrıca memnun etti. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da kardeş Türkmenistan'ın ve Türkmen halkının yanında yer almaya her alanda dostane katkımızı vermeye devam edeceğiz.''

-DİĞER GÖRÜŞMELER-

Başbakan Erdoğan, Türkiye ve Türkmenistan arasındaki enerji konularında da kısa bir görüşmeleri olduğunu belirterek, bu konuda neler yapılabileceğini ele aldıklarını söyledi.

Erdoğan ziyareti sırasında, Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev, Gürcistan Devlet Başkanı Mihail Saakaşvili başta olmak üzere bazı ülkelerin temsilcileriyle görüşmeler yaptıklarını kaydetti.

Bu görüşmelerde özellikle Türkmenistan'ın gelişimine, değişimine yönelik aldıkları bilgilerin kendilerini de mutlu ettiğini ifade eden Erdoğan, ziyaretin çok yararlı geçtiğine inandığını, temasların dost ve kardeş Türkmenistan ile her alandaki ilişkilerin daha da gelişmesine katkı sağlamasını temenni ettiğini belirtti.

-SORULAR-

Bir gazetecinin, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile yarın bir görüşme yapacağını hatırlatarak, ''Grup konuşmanız sırasında Haremüşşerif'in yakınındaki kazı ile ilgili görüşlerinizi ifade etmiştiniz. İsrail'in geleneksel saldırgan tutumunu göz önüne aldığımızda bu yöndeki talebinize olumlu cevap alacağınıza inanıyor musunuz?'' sorusuna Erdoğan, ''Yarın kendisiyle bunları konuşacağız. Dünde bu konudaki düşüncelerimizi çok açık, net grup konuşmamda ifade ettim. Ne diyeceğini, ne dediğini şu anda kestirmek, bunun üzerinden değerlendirme yapmak, bu zaten bizlere yakışmaz, uygun da düşmez'' yanıtını verdi.

Türk Ceza Kanunu'nun (TCK) 301. maddeye ilişkin bir soru üzerine de Erdoğan, bu madde konusunda kendilerine şu ana kadar gelen bir öneri bulunduğunu, bu önerinin dışında da kendi çalışmaları olduğunu belirtti.

Çalışmaları olgunlaştırıp ardından da adımlarını atacaklarını kaydeden Erdoğan, ''Ama bu bir haftada mı olur, bir ayda mı olur onu çalışmanın süresine göre belirleyeceğiz'' dedi.

Başbakan Erdoğan, açıklamaların ardından Esenboğa Havalimanındaki VIP Salonu'nda Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül ile İsrail'in Ankara Büyükelçisi Pinhas Avivi ile ayaküstü kısa bir süre sohbet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious