Erdoğan, Fin Planı'na sert çıktı

  • Giriş : 03.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Fin Başbakanı Matti Vanhanen'in Türkiye, Güney ve Kuzey Kıbrıs dışişleri bakanlarının bir araya gelmesi teklifine ve Fin Planı'na sert çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Böyle bir şey olamaz. Çok ciddi bir yanlıştır. Ve bu arada Türkiye'yi sıkıştırmaya çalışmanın gayreti içerisine girmek ayrıca bir yanlıştır" dedi.
Başbakan Erdoğan, Moğolistan Başbakanı Miyegombo Enkhbold ile gerçekleştirdiği ortak basın toplantısında dün Finlandiya Başbakanı Matti Vanhanen ile gerçekleştirdiği telefon görüşmesi ve Kıbrıs konusundaki Fin Planı ile ilgili soruları cevaplandırdı.

Başbakan Erdoğan, Moğol Başbakanı ile görüşmede Kıbrıs konusunun gündeme gelmediğini belirten Erdoğan, Fin Başbakanı ile dün 45 dakikaya varan bir görüşmesi olduğunu ve görüşmede Fin Planı'ndan öte Fin Başbakanı'nın Güney ve Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanları ile Türk Dışişleri Bakanı'nın 3'lü olarak Helsinki'de bir araya gelmesi taleplerinin ele alındığını söyledi. Başbakan Erdoğan, Yunan tarafının yer almadığı bir görüşmeye Türk Dışişleri Bakanı'nın katılmasının mümkün olmayacağını Fin tarafına ilettiğini ifade etti.

Başbakan Erdoğan, "Eğer siz burada bu tür iyi niyetinizi eyleme dönüştürmek istiyorsanız ancak Güney ve Kuzey Kıbrıs Dışişleri Bakanlarını bir araya getirebilirsiniz. Bu iyi niyetinizin ispatı olur. Fakat bunu daha ileri taşımak istiyorsanız o zaman Yunanistan'ı ikna edip Yunanistan Dışişleri Bakanı da katılsın. Onun katılması halinde bizim Dışişleri Bakanımız da bu toplantıya katılır dedik. Eğer üst düzeyde bunu düşünüyorsanız üst düzeyde de durum aynıdır dedik" diye konuştu.

Avusturya'nın dönem başkanlığı döneminde de bunu Avusturya'ya ilettiklerini kaydeden Erdoğan, iki garantör ülke ve iki anavatan Yunanistan ve Türkiye'nin ikili olmak kaydıyla Güney ve Kuzey Kıbrıs'ın da katılacağı bir toplantıya Viyana'da katılabileceklerini Avusturya'ya ilettiklerini ve onların çok güzel bir teklif demelerine rağmen bunu gerçekleştiremediklerini hatırlattı. Erdoğan, aynı teklifi Fin tarafına da ilettiğini ve bunun Helsinki'de Başbakanlar ve Dışişleri Bakanları seviyesinde gerçekleştirilebileceğini aktardığını ifade etti.

Fin Planı konusunda da sert çıkan Erdoğan, "Fin Planı yazılı olarak bize iletilmiş değildir. Sadece dedikodusu vardır. Mevcut dedikodu da bizim üzerinde duracağımız bir konu değildir. Çünkü bu işin ciddiyeti dedikodularla olmaz. Bize yazılı olarak bir plan gelir o yazılı plan üzerinde oturur değerlendirmesini yapar ondan sonra da kanaatimizi açıklarız" dedi.

Erdoğan, 8 Kasım'da açıklanacak ilerleme raporu ve Aralık ayında gerçekleştirilecek liderler zirvesi konusunda da konuşan Erdoğan, "Bütün bunlarda eğer Kıbrıs müzakere sürecine adeta bir müdahale maddesi olarak yedirilecek olursa biz bu konudaki düşüncemizi bu güne kadar nasıl açıkladıysak şu andan itibaren de aynı şeyi söylüyorum. Ne müktesebatta böyle bir şey vardır. Ne müzakere maddelerinin içinde böyle bir şey vardır. Kimse bize ek protokolden hareketle bunu da dayatamaz. Öyle bir hakları yok. Biz diyoruz ki gelin sizler Kuzey Kıbrıs'a uygulanan izolasyonları kaldırın. Bu izolasyonları kaldırmanız halinde biz de burada limanlarla ilgili hava limanları ile ilgili atılması gereken adımları atarız. Zira biz Avrupa Birliğini bir çözüm zemini olarak kabul etmiyoruz. Böyle bir şey yok. Bu işin çözüm zemini Birleşmiş Milletler'dir. Şu anda Avrupa Birliği durumdan vazife çıkarmaya çalışıyor. Böyle bir şey olamaz. Çok ciddi bir yanlıştır. Ve bu arada Türkiye'yi sıkıştırmaya çalışmanın gayreti içerisine girmek ayrıca bir yanlıştır" diye konuştu.

Erdoğan ayrıca önüne son anda gelen nota göre de, Finlandiya'da gerçekleştirilecek üçlü toplantı tarafının son anda çekildiğini aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious