Erdoğan, gazetecilere sert çıktı

  • Giriş : 28.01.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Afrika Birliği Komisyonu Başkanı Alpha Oumar Konare'nin davetiyle, Etiyopya'da düzenlenecek toplantıya katılmak üzere Addisa Ababa'ya gitti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

12 Nisan 2005'ten bu yana Afrika Birliği gözlemci statüsü elde eden Türkiye'nin ilk defa bu toplantılara başbakan seviyesinde katıldığını belirten Erdoğan, zirvenin açılış oturumunda bir konuşma yapacağını dile getirdi.

Erdoğan açıklamasının ardından, basın mensuplarının sorularını da yanıtladı. Bir gazeteci, Hrant Dink cinayetinin ardından ihmali olduğu düşünülen Trabzon Valisi ve Emniyet Müdürü'nün görevden alınmasını hatırlatarak İstanbul Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah'ın da görevden alınıp alınmayacağını sordu. Erdoğan bu soruya "Olmayanı bize sormayın. Bunlar hassas konular, ciddi konular. Eğer olması gereken bir şey varsa zaten hemen onun adımını atarız. Aynen Trabzon'da olduğu gibi duyarsınız." şeklinde yanıt verdi.

Cerrah ile ilgili soru soran bir basın mensubuna ise Erdoğan, "Sen tekrar oraya geri dönme. Başka şeyler varsa sor. Magazin olmasın, ciddi şeyler sorun." dedi. Bir başka basın mensubu bu konudaki ısrarı sürdürerek, Cerrah'ın görevden alınıp alınmayacağını sordu. Erdoğan, "Tamam da niye İstanbul? Buraya niye böyle kilitlenip kalıyorsunuz?Türkiye'de 81 vilayet var." şeklinde yanıtladı. Aynı gazeteci olayın İstanbul'da yaşandığını belirtmesi üzerine Erdoğan, "Çok teşekkür ederim." diyerek toplantıyı bitirdi.

Erdoğan yerinden kalktığı sırada, "Atamaları siz yapmayacaksınız. Bu tür görevden alma verme, bunların hepsini sorumluluk mevkiinde olanlar yapacaktır. Hiç merak etmeyin." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious