Erdoğan, Gül'ün kararı olumlu buldu

Erdoğan, Gül'ün kararı olumlu buldu.12756
  • Giriş : 04.09.2008 / 15:15:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, Erivan'da oynanacak Ermenistan-Türkiye futbol takımları arasında oynanacak milli maça gitmesini "olumlu" bulduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, Suriye-İsrail dolaylı görüşmelerinde sürecin olumlu gittiğini belirterek, ertelenen 5. turun 18-19 (Eylül) tarihlerinde yapılacağını bildirdi.

Suriye'nin başkenti Şam'a yaptığı ziyareti sürdüren Başbakan Erdoğan, gazetecilerin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün cumartesi günü Türkiye-Ermenistan arasındaki milli maçı izlemek için Ermenistan'a gidecek olmasıyla ilgili olarak bir soruya şu yanıtı verdi:

"Ben de bu milli maça gidişi olumlu buluyorum, özellikle de burada bir milli maçın, siyasete alet edilmemesi noktasında bu davetin geri çevrilmesi böyle bir süreci başlatabilirdi. Dolayısıyla Cumhurbaşkanımızın bu kararı böyle bir sürecin başlamasını engellemiştir. Çünkü spor ayrı bir olay, siyaset ayrı bir olay.

Tabii ki orada maç arası maç sonrası bu tür şeyler de belki aralarında görüşülecektir ama yani biz kendimize inanıyorsak, düşüncelerimize inanıyorsak yaptığımız siyasete inanıyorsak bizim bu tür buluşmalardan, bu tür masalardan kaçmamızın hiçbir anlamı yok diye düşünüyorum. Bütün mesele burada Dağlık Karabağ konusudur ki Dağlık Karabağ konusunda da zaten bizler Minsk sürecinin adil bir şekilde neticelenmesinden yanayız. Kaldı ki burada BM Güvenlik Konseyi'nin vermiş olduğu karara Ermenistan'ın uyması gerekir... Ve Minsk sürecinin belirleyicileri olan gerek ABD gerek Rusya Federasyonu, gerekse Fransa 16-17 yıldır süren bu görüşmeleri artık noktalaması lazım, Bir yere vardırması lazım.

Azerbaycan ziyaretinde de... Ben İlham Aliyev kardeşimle de bu konuyu zaten ayrıca görüştüm. Herhangi bir bu noktada sıkıntı olduğunu zannetmiyorum ama bunun üzerinden nemalanmak isteyenler, bunun üzerinden politika yapmak isteyenler... Ne yazık ki, ülkemde ana muhalefet ve muhalefet partisi, 'buradan bir şey alabilir miyiz' gayreti içerisinde. Geçmişte, mensubu bulunduğu partinin lideri, bu tür görüşmeleri o da yaptı. Yani bunlar devletler arasında olağan şeylerdir, olmalıdır. Masadan kaçtıkça hiçbir şey elde edemezsiniz. Siz masaya gelin, başkaları masadan kaçsın. Olayı böyle düşünüyorum."

Suriye-İsrail dolaylı görüşmeleri

Başbakan Erdoğan, "Kafkas İşbirliği ve İstikrar Platformu ile ilgili 3 ülkenin dışişleri bakanları İstanbul'da bir araya geldi. Daha sonraki trafik nasıl olacak?" sorusuna, şu karşılığı verdi:

"Şimdi, ben dışişleri bakanımızı cumhurbaşkanımız ile beraber göndermeyi düşünüyorum. Orada maç arası, maç sonrası bir görüşme yapmalarını da istiyorum. Bu görüşmelerin ikinci etabının dışişleri bakanlarımız kendi aralarında yapacaklar. Ve 2. etabı da bu şekilde devam edecek. Çünkü bunlar tabii bir anda olacak şeyler değil. Belli bir zamanı alacaktır."

Erdoğan, "Sizin arabuluculuğunuz ile yürütülen görüşmelerle ilgili Sayın Esad'ın da bir açıklaması oldu. Toplantının başında 6 maddelik bir öneri sunduğunu söyledi. Bununla ilgili size İsrail'den bir yanıt geldi mi? Doğrudan görüşmelere geçmek için ne kadar süre kaldı?" sorusuna da, "Şu anda süreç olumlu gidiyor. 18-19'unda 5. etap buluşma yapılacak. Bu olumlu sürecin olumlu şekilde neticelendirilmesi şüphesiz ki tarafların arzusudur. Biz de bunu böyle bekliyoruz. Çabamız bu istikamette devam edecektir. Dolaylı bir aracılığımız, arabuluculuğumuz da olsa bu çok çok önemli bir adımdır. İnşallah hayırlı olur" diye yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*