Erdoğan, imalatçılara sert çıktı

  • Giriş : 17.06.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Eminönü'nde bulunan imalathanelerin ilçe dışına çıkartılması gerektiğini belirterek, gerekirse zor kullanılacağını dile getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan, "Şu anda İkitelli'de yapılan yerlere taşınmayan esnafımıza bu kürsüde çok seslendim. Artık burada durmayın, duramayacaksınız. Vali beye, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Eminönü Belediye Başkanımıza söyledim; müşterek olarak atılması gereken adımları atacağız. Gerekirse bunu cebirle, zorla yapacağız. Çünkü buranın bizim üzerimizde hakkı var. " dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, 1. Uluslararası Eminönü Sempozyumu'na katıldı. Burada Eminönü ve İstanbul ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, İstanbul'a olan sevgisini dile getirdi. Erdoğan, "İstanbul aşkını iliklerimize nakşeden büyük şair Necip Fazıl'ın 'İstanbul benim canım, vatanım da vatanım' dediği, Yahya Kemal'in 'Aziz İstanbul' dediği, Mimar Sinan'ın büyük eserler verdiği bu şehri idare etmek şahsım için şereflerin en büyüğü olmuştur. En büyük aşkım olduğunu ilan ettiğim İstanbul, benim gözümde dünyanın gönül merkezlerinden biridir. Bu aziz şehre şahsen yürekten bağlıyım." şeklinde konuştu.

İstanbul'da 4.5 yıl yöneticilik yaptığını söyleyen Erdoğan, bu süre zarfından çeşitli engellemelerle karşılaştığını ifade etti. İstanbul ve Eminönü için atmayı düşündükleri adımların engellendiğine işaret eden Erdoğan, "Hep övündüğümüz Suriçi, Suriçi, Suriçi, Pera, Pera, Pera...Gelgör ki netice olarak birşey yok. Belediye başkanlığımda engellerle karşılaştım. Birçok yıkılması gereken yerin yıkımında engeller çıktı. Bunlar meşru muydu? Değildi. Yasal mıydı? Değildi. Ama buna rağmen direnen bir güç vardı. Meşru olmayan imkanlarla kendilerine güç sağlayanlar vardı. Tarihi, canım canım eserlerin yanında bir kondu kondurulmuş. Orada bir ucube, O'nu gördüğüm zaman bütün dünyam yıkılıyor. Ama nedense bunlara bu imkanlar da veriliyor." ifadelerini kullandı.

Başbakan Erdoğan, Eminönü ile ilgili birçok hedeflerinin bulunduğunu, bu konuda İstanbul Ticaret Odası, İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve Eminönü Belediyesi ile sürekli görüştüklerini dile getirdi. Erdoğan, Eminönü'ndeki tarihi eserlerin şu anki işlevlerinden kurtarılması gerektiğini, otel gibi farklı amaçlar için kullanılması gerektiğine işaret ederek, "Burada birçok imalathaneyi buralardan çıkartıp artık burayı tamamıyla turizmin en hareketli bir merkezi haline getirelim istiyoruz. Bu en önemli hedefimizdir. Şu anda İkitelli'de yapılan yerlere taşınmayan esnafımıza bu kürsüde çok seslendim. Artık burada durmayın, duramayacaksınız. Vali beye, Büyükşehir Belediye Başkanımıza, Eminönü Belediye Başkanımıza söyledim; müşterek olarak atılması gereken adımları atacağız. Gerekirse bunu cebirle, zorla yapacağız. Çünkü buranın bizim üzerimizde hakkı var. Şehir çok ciddi baskı altında. Artık burası gündüz 3 milyon kişiyi kaldıracak noktada değil." diye konuştu.

İstanbul Valisi Muammer Güler de, sempozyumun çok önemli olduğunu belirterek, İstanbul'un 2010 yılında Avrupa'nın kültür başkenti olacağını, Eminönü'nün de bu noktada çok önemli bir fonksiyon üstlendiğini dile getirdi. Eminönü'nde dünya çapında projelerin gerçekleştirileceğini ve bu kapsamda çok ciddi yatırımlar yapılacağını anlatan Güler, bu kapsamda hükümetin kanuni altyapı çalışması hazırladığını ifade etti.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, bölge için 150 milyon dolarlık yatırım paketi ayırdıklarını söyledi. Başta Süleymaniye Camii çevresi olmak üzere tarihi yarımadada yapılandırma çalışmaları yürüteceklerini dile getirdi. Topbaş ayrıca, 19 üniversite ile protokol imzaladıklarını, İstanbul ile ilgili araştırma yapacak öğrencilere maddi destek sağlayacaklarını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious