Erdoğan, 'İnadına Diyarbakır' diyor

Erdoğan, 'İnadına Diyarbakır' diyor.11598
  • Giriş : 30.10.2008 / 02:40:00
  • Güncelleme : 29.10.2008 / 23:57:14

DTP'nin 'Gelme!' tehditine karşın Başbakan kısa süre sonra 2. kez Diyarbakır'a gidecek ve DTP'ye siyasi rest çekecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Diyarbakır'a 20 Kasım'da bir kez daha gitme kararı alan Başbakan, Öcalan için oturma eylemine hazırlanan DTP'ye siyasi rest çekecek.

DTP'nin, "diğer siyasi partileri önleme" amacıyla başlattığı eylemlere rağmen, Başbakan Tayyip Erdoğan, Diyarbakır'a bir kez daha gitme kararı aldı. 1-2 Kasım'da "Öcalan'ı siyasi irade" olarak beyan etme amacıyla "oturma eylemi" yapmaya hazırlanan DTP'ye karşılık Erdoğan da 20 Kasım tarihli AKP Diyarbakır Merkez İlçe Kongresi'ne katılarak DTP'ye siyasi "rest" çekmiş olacak.

Tansiyon yükseldi

Başbakan Erdoğan'ın 20 Ekim'de Dicle Üniversitesi'nin yeni eğitim yılının açılışıyla birlikte, bazı açılışlar yapmak üzere Diyarbakır'a gerçekleştirdiği ziyaret, DTP ile AKP arasındaki Diyarbakır çekişmesinde gerilimin yükselmesinde önemli rol oynadı. Terör örgütünün de baskısıyla Erdoğan'ın geldiği gün kentte esnaf kepenk kapatmaya zorlanırken Başbakan, özellikle DTP'lilerin, bölge halkını eyleme sevk eden tavırları nedeniyle sert tepki gösterdi. Erdoğan'ın, "Terör örgütü ve yandaşı olan siyasi parti maalesef hizmet değil kimlik siyaseti yapıyor. Terörle oy alacaklarını sanıyorlar" sözleri ise DTP'yi kızdırdı. DTP'li Selahattin Demirtaş, Başbakan'ın yanı sıra CHP lideri Deniz Baykal'a da "Diyarbakır'a gelme, eylemle karşılanırsın" resti çekti.

Beşinci kez gidecek

Bu açıklamaların ardından, yerel seçimlerde Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı DTP'den almak isteyen Erdoğan Diyarbakır'a 3 hafta sonra tekrar gitme kararı aldı. Erdoğan, Başbakan olduktan sonra Diyarbakır'a 5. ziyaretini yapmış olacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*