Erdoğan, 'işçi düşmanı' suçlamalarına yanıt verdi

Erdoğan, 'işçi düşmanı' suçlamalarına yanıt verdi.12953
  • Giriş : 06.05.2008 / 12:50:00
  • Güncelleme : 06.05.2008 / 13:23:46

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''memleket sevdasıyla çıktıkları yolda en temel önceliklerinin, milletin iradesini en yüksekte tutmak, demokratik ve ekonomik istikrarın gözetilmek'' olduğunu belirterek, ''Üzülerek söyleyelim ki krizler üreterek siyaset yapmayı alışkanlık haline getirenler, iktidarı zaafa düşürmek için ülkenin zaafa düşmesini kendileri için bir fırsat olarak görüyorlar'' dedi.

Partisinin TBMM grup toplantısında, siyasi ihtirasları, kişisel hesapları, parti menfaatlerini her şeyin üzerinde tutanları milletin gayet iyi bildiğini ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Hükümetimiz, başından beri izlediği siyasetin gereği olarak gözünü hiçbir zaman toplumun tamamının menfaatlerinden ayırmadı, ayırmayacaktır. Önceliğimiz daima Türkiye oldu, daima Türkiye olacaktır'' diye konuştu.

Erdoğan, kendilerine göre, devletin ve milletin menfaatlerinin; devletin milletle gücünü birleştirmesinde ve aynı istikamete yürümesinden geçtiğini belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Biz, hiçbir zaman ayrıştırıcı, kutuplaştırıcı, çatışmacı siyaset tarzlarına tevessül etmedik, bundan sonra da tüm Türkiye'yi kucaklayan, kuşatan siyaset tarzımızı sürdüreceğiz. Sivas'ın ötesine geçemeyenler, 'Biz Türkiye'yi kucaklıyoruz' diyemezler.''

Başbakan Erdoğan, terörle mücadeleyi, kararlılıkla, çok yönlü ve çok boyutlu olarak devam ettirdiklerini söyledi.

Erdoğan, ''Teröre, şiddete, tedhişe pirim vermemek de demokratik siyaset anlayışının bir gereğidir. Demokratik bir düzende, hangi gerekçeye dayandırılırsa dayandırılsın, hangi şartların ürünü olursa olsun teröre meşruiyet atfedilemez'' dedi.

Teröre karşı çok boyutlu mücadelenin önemli bir ayağını da diplomatik çabaların oluşturduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, ''Komşumuz Irak'ın merkezi hükümeti ile yoğun bir işbirliği içindeyiz. Irak ve Türkiye, hem kendilerini hem de bölgelerini ilgilendiren sorunları aşmak için karşılıklı saygı ve güven anlayışı içinde hareket etmek durumundadır. Bu nedenle, diplomatik zeminin korunmasına ve geliştirilmesine büyük önem veriyor, sık sık karşılıklı ziyaretler, görüşmeler gerçekleştiriyoruz'' diye konuştu.

Partisinin grup toplantısında gündemdeki konulara değinen Erdoğan, bu hafta Genel Kurul gündemine gelecek olan, ''İstihdam Paketi'' çerçevesinde Güneydoğu Anadolu Projesini (GAP) bitirmeye yönelik büyük bir hamlenin başlatılacağını belirterek, şunları kaydetti:

''GAP'a kaynak aktarmak noktasında da yine önemli bir adım atıyoruz. Bugüne kadar İşsizlik Sigortası Fonuna aktarılan devlet payı ve nemasının 2008-2013 yılları arasındaki faiziyle, Özelleştirme Fonu nakit fazlasından toplam 3.5 milyar YTL'nin GAP için kullanılabilmesini sağlayacak bir adım olarak atılıyor. Bu çerçevede, 2008 yılında GAP'a, İşsizlik Sigortası Fonundan 1.3 milyar YTL, ayrıca Özelleştirme Fonundan 1 milyar YTL olmak üzere; toplam 2.3 milyar YTL aktarıyoruz bu yıl.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious