Erdoğan, kabine için 45 günün tamamını kullanacak mı?

Erdoğan, kabine için 45 günün tamamını kullanacak mı?.8560
  • Giriş : 07.08.2007 / 10:25:00

Başbakan Erdoğan'ın, kabine listesini sunmak için 45 günlük süreyi kullanıp kullanamayacağı tartışma konusu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in hükümet kurmakla görevlendirdiği Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, kabine listesini seçilecek yeni cumhurbaşkanına sunmak için dün işlemeye başlayan 45 günlük süreyi sonuna kadar kullanıp kullanamayacağı tartışma konusu oldu.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel, 24 Aralık 1995 seçimlerinden sonra görevlendireceği kişinin hükümeti kurması için 45 gün beklemeyeceğini, makul bir süre sonra görevi geri alabileceğini söylemişti.

Anayasa hukuku profesörleri, Erdoğan'ın yeni kabine listesini Köşk'e sunmasının uzaması durumunda Sezer'in başka bir siyasi parti liderine hükümeti kurma görevini veremeyeceği görüşünde birleşti. Ankara'da tartışılan iki soru ile hukukçuların görüşleri şöyle:

1 - Erdoğan, 10. Cumhurbaşkanı'ndan kurma görevi aldığı yeni hükümetin listesini 11. Cumhurbaşkanı'na sunabilir mi?

Prof. Dr. Ergun Özbudun: Elbette. 45 gün içinde bu işlemi dilediği zaman yapmak kendisinin takdirindedir. Bu süre içinde yeni Cumhurbaşkanı seçilirse elbetteki yeni cumhurbaşkanına sunabilir. Bunda kuşku yok. 45 gün içinde kurulamadığı takdirde Anayasa gereği cumhurbaşkanına seçimleri yenileme yetkisi doğar. O da mecburi bir yetki değil, 'yenileyebilir' diyor. Bu konu cumhurbaşkanının takdirindedir.

Prof. Dr. Necmi Yüzbaşıoğlu: Olabilir. Erdoğan hükümeti kurdu, Meclis'e sundu güvenoyu aldı. Arkasından yeni Cumhurbaşkanı seçildi. O zaman nezaketen yeniden Köşk'e çıkacaktır.

Prof. Dr. Yılmaz Aliefendioğlu: (Eski Anayasa Mahkemesi üyesi) seçim olur ve yeni Cumhurbaşkanı seçilirse olur. Bu durumda eski Cumhurbaşkanı tarafından görevlendirilen başbakanın nezaketen yeni cumhurbaşkanına gidip istifasını sunması gerekir. Yeni Cumhurbaşkanı görevi yeniden başbakana verir.

2 - Sezer, Erdoğan hükümeti kurma sürecini uzatırsa 45 günlük süre içinde başka bir siyasi parti liderini görevlendirebilir mi?

Prof. Özbudun: Bunun süratini tayin edecek Erdoğan'dır. Son noktasına kadar 45 günlük süreyi kullanabilir. Ama benim tahminim çok daha kısa sürede kuracağıdır.

Prof. Yüzbaşıoğlu: Anayasa'da hükümeti kurmak ve güvenoyu almak için konulan 45 günlük süre, bir zorlamadır. Parlamenter rejimlerde kriter şudur: Cumhurbaşkanı Meclis'ten güvenoyu alabilecek hükümeti kurabilecek kişiye bu görevi vermek zorundadır. Bu bir teamüldür. Şu andaki aritmetiğe göre güvenoyu alıp, hükümeti kurabilecek milletvekili Sayın Erdoğan'dır.

Prof. Aliefendioğlu: Ancak görevlendirdikten sonra "ben güvenoyu alacak bir hükümet kuramıyorum" diye kendisine başvurulursa ya da hükümet kurulur güvenoyu alamazsa başka bir görevlendirme yapılır.

MİLLİYET

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious