Erdoğan, Meclis'in şekillenmesinde DTP'ye jest yapabilir

Erdoğan, Meclis'in şekillenmesinde DTP'ye jest yapabilir .7701
  • Giriş : 04.08.2007 / 15:05:00

Başbakan Erdoğan, grup kuran DTP'ye, idare amirliği ya da katip üyeliği verilebileceğini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Tayyip Erdoğan, yeni Meclis şekillenmesinde, grup kuran DTP'ye, sayıları yeterli olmadığı halde idare amirliği ya da kâtip üyeliği verilebileceğini belirtti. AKP, MHP'ye de bir Meclis Başkanvekilliği vermeyi planlıyor.

Erdoğan, AKP'li milletvekilleriyle yaptığı toplantının kapalı bölümünde dikkat çekici mesajlar verdi. Erdoğan, bağımsızların katılımıyla grup kuran DTP'ye de jest yapacağının sinyalini verdi. Milletvekili sayıları yeterli olmadığı halde TBMM İdare Amirliği veya bir Kâtip Üyeliği DTP'ye vermeyi düşündüklerini açıklayan Erdoğan, gerekirse TBMM Başkanlık Divanı üyeliklerinin sayısını 15'ten 16'ya yükseltebileceklerini kaydetti.

Erdoğan, bu konuda bir çalışma yürüttüklerini aktardı. İdare amirliği ya da kâtip üyeliklerden birinin verilmesi halinde DTP de Meclis yönetiminde temsil edilmiş olacak. TBMM yönetiminde dört Meclis Başkanvekilliği'nin yanı sıra üç idare amiri ve yedi kâtip üyeliği var. İdare amirliklerinin birisinin AKP, birisinin de CHP'de olması bekleniyor.

AKP'nin MHP'ye de 'Meclis Başkanvekilliği' jesti yapabileceği belirtiliyor. Dört başkanvekilinin bulunduğu Meclis'te başkanvekilliklerinden ikisi TBMM'de üye tam sayısının salt çoğunluğuna sahip siyasi partiye veriliyor, diğer iki başkanvekiliğli de oy oranı en yüksek partiden itibaren dağıtılıyor. Bu dönemde TBMM Başkanvekilliklerinden ikisini kendisi almayı planlayan AKP'nin, birini CHP'ye, diğerini MHP'ye verebileceği kaydediliyor.

Başkan perşembe seçilebilir

AKP Grup Başkanvekili Salih Kapusuz da toplantıda, TBMM Başkanı'nın perşembe günü seçilebileceğini söyledi. Kapusuz, muhalefet partileriyle konuşulduğunu ve sıcak nedeniyle başkanlık turlarının bir gün içinde yapılacağını belirtti. Erdoğan'ın çarşamba günü AKP Grubu'nda bu konuda değerlendirmede bulunması bekleniyor.

RADİKAL

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious