Erdoğan, Merkel'e sitem ederek gitti

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan iki günlük Almanya ziyaretine Başbakan Angela Merkel'in Türkiye'ye yönelik tutumunu eleştirerek başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Hannover Sanayi Fuarı'na katılmak üzere dün Almanya'ya giden Başbakan, bugün görüşeceği Merkel'e yönelik eleştirilerini Der Spiegel dergisine yaptığı açıklamalarda dile getirdi. "Merkel'in yönetimi altındaki AB dönem başkanlığından ne ölçüde memnunsunuz?'' sorusuna karşılık Erdoğan, "Dönem başkanlığının yarısı sona erdi. Almanya'dan gerçekten de daha fazla şey bekledim.'' cevabını verdi. AB'nin, Kıbrıs yüzünden müzakereleri 8 başlıkta askıya aldığı aralık kararında Almanya'nın Türkiye'ye güçlü destek vermediğini vurgulayan Başbakan, Merkel'in AB'nin 50. yıldönümü kutlamalarına Türkiye'yi davet etmeyişini de "büyük bir hata" olarak niteledi. Başbakan, "Bu, Almanya'nın AB dönem başkanlığını gölgeliyor. Türkiye'yi davet etmeyerek ne kazandı?" diye konuştu. Muhalefetteyken Türkiye için "imtiyazlı üyelik" teklif eden Merkel, başbakanlık koltuğuna oturmasının ardından bu ısrarından vazgeçmekle birlikte tepki çeken bazı adımlara imza attı. Merkel'in son olarak Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'a hediye ettiği bardağın üzerinde, Napolyon'un Osmanlı'ya karşı kazandığı bir zaferi simgeleyen resim bulunuyordu.

Steinmeier tam destek verdi

Türkiye'nin AB'ye katılımı konusunda net bir perspektif talep eden Erdoğan, "Nihai bir tarih, bir yol haritası, müzakereler için bir takvim istiyoruz. Eğer AB bizi istemiyorsa, bu bize açıkça söylenmeli." diye konuştu. Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye olası katılım tarihi olarak 2014 veya 2015'e işaret etti. Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ise Erdoğan'ın ziyareti öncesi Türkiye'ye tam destek verdi. Hannoversche Allgemeine Zeitung'a konuşan Steinmeier, "Türkiye'yi gerçekten yanımıza alabilirsek, bu, Avrupa'daki güvenliği ve istikrarı artıracaktır.'' dedi. Steinmeier, Ankara'nın AB üyesi olmasının, İslam ülkelerine de olumlu bir mesaj olacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious