Erdoğan, muahelefeten özür diledi

  • Giriş : 07.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Hizmetlerimiz nedeniyle muhalefete verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Rahatsız oluyorlar, haklılar'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, Ordu'da Cumhuriyet Meydanı'nda toplu konut idaresi tarafından yapılan konutların anahtar teslimi, ilköğretim okulu, kütüphane, ticaret merkezi, sağlık ocağı ve caminin bulunduğu 22 tesisin toplu açılışını gerçekleştirdi.
Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, yapılan yatırımlarla sadece Ordu'nun değil, bölge bölge, il il kalkınan, büyüyen bir Anadolu'nun olduğunu söyledi.
Milletin yüzünün güldüğü, ocağının şenlenme zamanının geldiğini anlatan Erdoğan, geceli gündüzlü çalışarak ektiklerinin mahsulünü bir bir aldıklarını söyledi.
Türkiye'yi daha güzel daha aydınlık günlerin beklediğini ifade eden Erdoğan, alanda asılı bulunan bir pankarta işaret ederek, ''O pankart gerçekten anlamlı. 'Hizmetlerimiz nedeniyle muhalefete verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz' Karadeniz uşağı zekidir bu inceliği yakalamış'' dedi.
Mutlu olduklarını çünkü mutlu olmak için bir çok nedenlerinin bulunduğunu anlatan Başbakan Erdoğan, son 4 yılda Türkiye'nin ortalama 7.3 oranında büyüdüğünü hatırlattı.

''HEDEF, İLK 10 BÜYÜK EKONOMİ ARASINA GİRMEK''
Göreve geldiklerinde Türkiye'nin Gayri Safi Milli Hasılasının 180 milyar dolar olduğunu anımsatan Erdoğan bugün bu rakamın 400 milyar dolara yükseldiğini kaydetti.
Erdoğan, Türkiye'nin dünyanın en büyük 20 ekonomisi arasında bulunduğunu belirterek, hedeflerinin ilk 10 büyük ekonomi arasına girmek olduğunu söyledi. Başbakan Erdoğan, ''İnşallah Cumhuriyetin 100. yılında bunu yakalarız'' dedi.
Şu anda kişi başına düşen milli gelirin 5 bin 477 dolar olduğunu ifade eden Erdoğan, 2013 yılında hedeflerinin 10 bin doları aşmak olduğunu kaydetti.
Vatandaşlara, ''bunu yapar mıyız'' diye soran Erdoğan, ''Yaparız, bunu da yapacağız. İnşallah 10 bin doları yakalayan bir Türkiye hedef bu, bunu başaracağız'' dedi.

''RAHATSIZ OLUYORLAR, HAKLILAR''
Erdoğan, göreve geldiklerinde devletin borçlanma faizinin yüzde 62.7 olduğunu anımsatan, bugün bu oranın yüzde 19'a düştüğünü söyledi.
Başbakan Erdoğan, ''Aradaki farkı kim ödüyordu, benim milletim ödüyordu. Bizim iktidarımız öncesinde iktidarda hangi partiler vardı, DSP, ANAP MHP vardı. Ne ödetiyorlardı bize faiz olarak yüzde 62.7 faiz ödetiyorlardı. Şimdi faiz 19'a düştü kötülük mü yaptık yoksa, bir yanlışlık mı yaptık? Dedim ya hizmetlerimiz nedeniyle muhalefete verdiğimiz rahatsızlıktan dolayı özür dileriz. Rahatsız oluyorlar, haklılar'' dedi.
Kendilerinden önceki ANAP,DSP, MHP koalisyonu döneminde ''Enflasyon canavarından ne zaman kurtulacağız'' dendiğini belirten Erdoğan, 3 Kasımda milletin cevabını verdiğini ve bunları sandığa gömdüğünü kaydetti.
Enflasyonda şu anda tek haneli rakamda olunduğunu anlatan Erdoğan, hedefin enflasyonu yüzde 6'ya çekebilmek olduğunu bildirdi.

''HALKI ALDATMAYIN...''
''Türkiye daha çok borçlanıyor'' dendiğini ifade eden Başbakan şunları kaydetti:
''Halkı aldatmayın. Hesap bilmeyenleri aldatabilirsiniz. Hesapla, kitapla işi olmayanları aldatabilirsiniz ama hesabı bilenleri aldatamazsınız. Biz göreve geldiğimizde Türkiye'nin kamu net borç stoku GSMH'ya oranla yüzde 78.7'idi. Bakın dikkat edin, bu oran şimdi yüzde 45'e düştü. Nereden nereye... Bu ne demek, o zaman bizim 100 liralık milli gelirimiz vardı ama bunun 78.7 lirası borçtu ama şimdi 100 liramız var. Borcumuz ne kadar 45 lira o gün mü daha güçlüsünüz bugün mü daha güçlüsünüz işte fark bu. Bunu milletime anlatmak istiyorum. Ama derler ya Anadolu'da borç yiğidin kamçısıdır. İşte şimdi yiğit bir Türkiye var rahat borçlanabiliriz. Yoksa dünyanın en borçlu ülkesi hangi ülke biliyor musunuz? ABD, 5 trilyon dolara yakın borcu var. Japonya, Almanya öyledir ama hiç gık diyorlar mı demiyorlar. Neden, borç yiğidin kamçısıdır da onun için.'' Kendilerinden önce 9 ay vade ile borç bulamadıklarını anlatan Erdoğan, şimdi Türkiye'nin 20-30 yıl vade ile borçlanabildiğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious