Erdoğan, Mumcu'ya tazminat davası açtı

  • Giriş : 21.03.2007 / 00:00:00

Başbakan Erdoğan, yaptığı konuşmada, “kişilik haklarına saldırıda bulunduğu” iddiasıyla Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu aleyhine dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Erdoğan'ın avukatları Fatih Şahin ve Muammer Cemaloğlu tarafından açılan davanın dilekçesinde, Erkan Mumcu'nun, 27 Şubat 2007 tarihinde TBMM'de partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Erdoğan'ın şahsiyet haklarına saldırı kastıyla tamamen gerçek dışı ithamlarda ve fevkalade ağır hakaretlerde bulunduğu” iddia edildi. Dilekçede, söz konusu konuşmada şu ifadelere yer verildiği kaydedildi:

“YÖK'le ağız dalaşına giriyor. Niye? Milletin YÖK, üniversite ve eğitim üzerinden rahatsızlıklarını bir kamplaşma duygusuyla kışkırtmaya sevk ediyor. Defalarca söyledim, bir daha söyleyeceğim: Sen değil miydin, başörtülü öğrenciler için 'peruk taksınlar da gitsinler' diyen? Sen değil miydin? Şimdi ben haksız mıyım 'midem bulanıyor' derken? İnsanların en samimi duyguları böylesine adice sömürülebilir mi? Biraz insan olmak lazım, biraz adam olmak lazım, biraz haysiyetli olmak lazım, biraz namuslu olmak lazım, Allah'tan korkmak lazım, kuldan utanmak lazım.”
Söz konusu ifadelerle “Erdoğan'ın kişiliğinin hedef alındığı, eleştiri ve ifade özgürlüğü, hak ve görev sınırlarının aşıldığı” ileri sürülen dilekçede, ”Ağır hakaretler içeren bu beyanlar, siyasi eleştiri ve düşünce açıklaması kapsamında mütalaa edilemez” denildi.

Dilekçede, dava konusu konuşmada yer alan ifadelerle Erdoğan'ın “kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu” savunularak, Anavatan Partisi Genel Başkanı Mumcu'dan 20 bin YTL manevi tazminat talep edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious