Erdoğan, Musevi temsilcileri ile görüştü

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

İkamet ettiği St. Regis Otel’de Musevi cemaati temsilcilerini kabul eden Erdoğan, daha sonra ABD eski Dışişleri Bakanı Henry Kissinger ile bir araya görüştü

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Musevi cemaati liderlerinden ve toplantının organizatörlerinden Malcolm Honeline, Orta Doğu meselesi konusunda yararlı ve açık bir görüşme gerçekleştirdiklerini belirtti. Honeline, İsrail ve Türkiye’nin karşı karşıya bulunduğu sorunlar konusunda görüşmelerde bulunduklarını ve İsrail ve Türkiye arasındaki ilişkilerin şu an ABD ile Türkiye arasındaki ilişkiler kadar güçlü olduğunu söyledi. Honeline, "Biz şuna inanıyoruz ki bu tür bir diyalog iki ülke arasında daha fazla anlayışa ve ilişkiler üzerinde yapıcı bir etkisi olur" dedi.
Başbakan Erdoğan’dan diyalogun devam ettirilmesinden başka bir isteği olmadıklarını belirten Honeline, uluslar arası terör konusunda birçok ortak kaygıyı paylaştıklarını ve genel olarak konularda fikir birliği içerisinde olduklarını ifade etti. Honeline, diğer ayrıntı konulardaki fikir ayrılığının önemsiz olduğunu ve bu anlaşmazlıklara örnek olarak Hamas’la ilişkiler ve Filistin seçimleri konusundaki fikir ayrılıklarını gösterdi.
Abbas’ın seçime gitme kararını Başbakan Erdoğan’ın eleştirdiğinin hatırlatılması üzerine Honeline, bu hareketin demokrasiye zarar vermediğini ve onu korumaya çalıştığını söyledi. Honeline, önceki sürecin Filistin’de istikrar getirmeyeceğini ve Abbas’ın hareketinin demokrasiyi kullanma olarak görülemeyeceğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious