Erdoğan, Muş'ta sert konuştu

Erdoğan, Muş'ta sert konuştu.53982
  • Giriş : 16.06.2007 / 19:47:00

Muş'ta halka seslenen Başbakan Erdoğan 'bunlar modern hırsızlardı' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ''Cami avlularını seçim alanlarına çevirmek isteyenler gelsinler o işleri bu meydanlarda yapsınlar'' dedi.

Başbakan Erdoğan, Muş'ta Belediye Meydanında partisince düzenlenen mitingde halka hitap etti.

Erdoğan, konuşmasında, AK Parti iktidarının 4,5 yıllık hizmet süresini, cumhurbaşkanlığı seçim sürecinde yaşananları ve son dönemdeki terör olaylarının değerlendirdi.

Vatandaşın, 22 Temmuzda yapılacak milletvekili seçimlerinde sandıkta gereken demokratik cevabı vereceğini belirten Erdoğan, ''İnanıyorum ki, 22 Temmuzda Muşlular da demokrasi, üretim ve hizmet diyecekler. Bu kararı verdiğinizi biliyorum. Muş'u bir şantiyeye çevirdik ve yapacak daha çok işimiz var'' dedi.

Başbakan Erdoğan, bazı partilerin genel başkanlarının doğu ve güneydoğu için 'ne yapılmış ki?' diye sorduklarını belirterek, ''Buraya gelmediler ki ne yapıldığını bilsinler'' diye konuştu.

Başbakan olarak Muş'a beşinci kez geldiğini anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

''Biz, geliriz, işlerimizi yerinde takip ederiz. İş bileninin kılıç kuşananındır. Dedik ki, 'koğuş tipi hastane yok.' Yeni projelerle artık 1-2 kişilik hastane odaları var. Muş'ta 3 yıldızlı bir oteli aldık kadın doğum hastanesine çevirdik. Vatandaşımıza layık olanı yapıyoruz. Bir diğer adım ise ulaşım. Muş'ta Alparslan Hidroelektrik Santrali'nin inşasının yüzde 98'i bitti. Karasu Islah Projesi ise devam ediyor.

Biz 3 Kasımda konuştuğumuzda ne demiştik: 'Geliyoruz. Yavrularımızın kitap sıkıntısı olmayacak.' Yavrularımız şimdi kitaplarını sıralarının üzerinde görmüyor mu? Bu yıl liselerin de kitaplarını verdik. Denilebilir ki 'Sayın Başbakan parayı nereden buluyor?' Eskiden hortumcuya giden paralar şimdi halka gidiyor.''

Erdoğan, 5 yıl içinde eğitim, sağlık, adalet, tarım ve enerjide önemli işler yaptıklarını ifade ederek, Muş'a 5 yılda bin 500 derslik kazandırdıklarını belirtti.

''Muş'un 50 yıllık hayali olan Alparslan Üniversitesi'ni de açtıklarını'' anlatan Erdoğan, çalışmalarına aralıksız devam ettiklerini dile getirdi.

''BUNLAR MODERN HIRSIZLARDI''

''Biz, 'devletin malı deniz yemeyen domuz' mantığıyla hareket eden bir iktidar değiliz'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

''Türkiye'nin 181 milyar dolar geliri varken biz 4 yılda buna 219 milyar dolar daha koyduk, 400 milyar dolar oldu. Bizden önce neden yapılmıyordu? Çünkü hortumculara gidiyordu. Biz göreve geldiğimizde devletin borçlanması yüzde 62.5 idi. Şimdi yüzde 18'e düştü. Nereden nereye...

Biz göreve geldiğimizde şu 'bir' rakamı var ya 'bir'. Rakamın akşam yatıyorduk, sabah kalkıyorduk yanına bir sıfır konuyordu. Bunlar modern hırsızlardı. Biz ne yaptık? 6 sıfır attık. Enflasyon patladı mı? Hayır. Çatladı, çatladı, çatladı... İşte bu benim vatandaşımın cebindeki parasının değerinin artmasıdır.''

Erdoğan, ihracatın 79 senede 36 milyar dolar olduğunu belirterek, bunun üzerine 4,5 senede 36 milyar dolar daha koyduklarını ifade etti.

Annelere de seslenen Erdoğan, ''Anneler, 4,5 sene önce mutfağınıza asgari ücretle kaç ekmek, kaç yumurta ve kaç litre süt alıyordunuz? Bugün kaç ekmek, kaç yumurta, kaç litre süt alıyorsunuz diye bir düşünün. Eğer geriye dönüş varsa AK Parti'ye oy vermeyin. Ama ileri gidiş varsa bu yollarda beraber yürüyeceğiz'' dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SÜRECİ

Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde, Turgut Özal, Süleyman Demirel ve Ahmet Necdet Sezer'in bu göreve geldikleri şartlara göre seçim yapmaya çalıştıklarını belirterek, şunları söyledi:

''Biz bir cumhurbaşkanlığı seçimi yaptık. Sayın Özal, Demirel ve Sezer neye göre seçildiyse, onu yapıyorduk. Dediler ki 'olmaz'. Bunu şimdilik başardılar. Dedik 'Millete gidelim.' Dediler 'Hayır.' Niye? Çünkü milletten alacakları cevabı biliyorlar.

Bu CHP'nin içindeki cumhuriyete aldanmayın. Çünkü bunlar cumhura saygı göstermiyorlar ki cumhuriyete de sahip çıksınlar. Halk kelimesine de aldanmayın. Çünkü bunlar halktan da kaçıyorlar. Eğer 'egemenlik kayıtsız şartsız milletin' diyorsak, millet burada. 22 Temmuzda gereğini yapalım. İnşallah Muş'ta 4-0 netice alalım.''

TERÖR OLAYLARI

Başbakan Erdoğan, ''bir şehidin kanını 550 milletvekiline değişmeyeceğini'' ifade ederek, şunları söyledi:

''Cami avlularını seçim alanlarına çevirmek isteyenler gelsinler o işleri bu meydanlarda yapsınlar. Cenazeler bizim dayanışma yerlerimizdir. Biz biriz, beraberiz, bütünüz... Aramıza nifak tohumu ekmek isteyenlerin yeri olamaz. Son zamanlarda meydana gelen bölücü terör olayları bizi çok üzüyor. Askerimiz, polisimiz ve köy korucumuz bizim canımız ciğerimizdir. Bunların cami avlularında bir siyasi istismar aracı olarak kullananları üzüntü ile izliyoruz.''

Erdoğan'ın konuşması, zaman zaman ''Vur vur inlesin, Deniz Baykal dinlesin'' sloganlarıyla kesildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious