Erdoğan, Mutteki ile görüştü

  • Giriş : 28.03.2007 / 00:00:00

19. Arap Birliği zirvesi için Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile bir araya geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan'ın Riyad'da İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile yaptığı görüşme sona erdi. Four Season's Hotel'deki görüşmenin ardından basına kısa bir açıklama yapan Mutteki, görüşmenin çok iyi geçtiğini söyledi. Mutteki, İran'ın elinde tuttuğu 15 İngiliz askeriyle ilgili soruları ise cevapsız bıraktı.

Görüşmenin ardından basına açıklama yapan Manuçehr Mutteki, Erdoğan'la bölgesel ve ikili ilişkilerle birlikte bir çok konuyu ele aldıklarını söyledi. Mutteki, basın mensuplarının görüşmede İngiliz askerlerinin durumunun da gündeme gelip gelmediği yönündeki sorularının ise cevapsız bıraktı. İran Dışişleri Bakanı, görüşmenin çok iyi geçtiğini söyledi. Dün Ankara'da temaslarda bulunan İngiltere Dışişleri Bakanı Margaret Beckett, Türkiye'nin İngiliz askerlerinin serbset bırakılması için göstereceği çabaları takdirle karşılayacaklarını söylemişti. Ankara'da Manuçehr Mutteki ile telefon görüşmesi yapan Beckett, görüşmenin olumsuz sonuçlanması üzerine Türkiye ziyaretini yarıda kesmişti.

Dün gece Riyad'a gelen Başbakan Erdoğan ise gazetecilerin "Esir alınan İngiliz askerlerle ilgili görüşmeniz olacak mı?" sorusuna, "Görüşmemiz olabilir" şeklinde cevap vermişti.

İran, İngiltere'nin hemen serbest bırakılmasını istediği askerlerin İran karasularında yakalandığını savunarak, bir karara varabilmek için soruşturmanın tamamlanmasını beklediklerini bildirmişti.

Erdoğan, zirvenin açılışından önceki ikili temasları çerçevesinde Pakistan Devlet Başkanı Pervez Müşerref, Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, AB Ortak Güvenlik ve Dış Politika Yüksek Temsilcisi Javier Solana ile bir araya gelecek.

Arap Zirvesi'nin açılışında bir konuşma yapacak olan Başbakan Erdoğan'ın ayrıca Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da aralarında buşunduğu liderlerle ikili temasları sürdürmesi planlanıyor. Başbakan Erdoğan, öğlden sonra da Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon'un yanısıra Norveç Dışişleri Bakanı Raymond Johansen ve Endonezya Devlet Başkanı Yardımcısı Yusuf Kalla ile görüşecek.

Erdoğan'ın bu gece Suudi Arabistan'dan ayrılması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious