Erdoğan, New York'ta ikili temaslarına devam ediyor

Erdoğan, New York'ta ikili temaslarına devam ediyor.11164
  • Giriş : 26.09.2007 / 08:31:00

Başbakan Erdoğan, gittiği New York'ta ikili görüşmelere dün de devam etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 62'nci dönem toplantıları için gittiği New York'ta ikili görüşmelere dün de devam etti. İtalya ve Almanya başbakanlarından Türkiye'nin AB üyeliği için destek alan Erdoğan, İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni'ye, Türkiye'nin İsrail jetlerinin hava sahası ihlali ile ilgili kaygılarını bir kez daha iletti.

Erdoğan ile İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Livni basına samimi pozlar verseler de kapalı kapılar ardında son dönemde iki ülke ilişkilerinde gerilime yol açan konular ele alındı.

Erdoğan Livni'ye, İsrail uçaklarından Türk topraklarına düşen yakıt tankları konusunda bilgi istendiğini hatırlattı.

Ancak Tel Aviv yönetimi sessizliğini yine bozmadı. Livni, "Konuyla ilgili araştırma tamamlanınca Türkiye bilgilendirilecek" dedi.

Livni kabulde ayrıca, İsrail Başbakanı Ehud Olmert ile Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas görüşmesi konusunda Erdoğan'a bilgi verdi.

Başbakan Erdoğan da, İsrail-Suriye gerginliğinde tarafların çatışmadan kaçınması gerektiğini söyledi ve İsrail-Filistin sorununun çözümüne yönelik yol haritası kapsamında bir yol izlenmesi gerektiğinide belirtti.

Erdoğan ve Livni görüşmede ayrıca, Ortadoğu Barış Konferansı konusunda bilgi alışverişinde buludu.

İtalya Başbakanı: "Sarkozy'nin tutumunun değişmesi zor"

Başbakan'ın görüştüğü bir diğer isim de İtalya Başbakanı Romano Prodi'ydi.

Türkiye'nin AB üyeliğine desteğiyle bilinen Prodi, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Türkiye'nin üyeliği konusundaki tutumunun değişmesinin zor olacağını söyledi.

Merkel Erdoğan'ı Almanya'ya davet etti

Erdoğan'ın Almanya Başbakanı Angela Merkel ile görüşmesinde Türkiye'nin AB ile müzakere sürecinin yanısıra Almanya'daki Türklerin durumu da ele alındı.

Başbakan Erdoğan Almanya'da yaşayan yabancılara yönelik yasal düzenlemeler konusunda Merkel'e kaygılarını iletti. Merkel de bu konuların detaylı bir biçimde ele alınması için Erdoğan'ı Almanya'ya davet etti.

Başbakan Erdoğan, Slovenya Başbakanı Janez Jansa ve Komorlar Devlet Başkanı Ahmet Bin Sait Cafer ile de ayrı ayrı görüştü.

Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nde önce Slovenya Başbakanı Jansa ile görüştü. Görüşmede AB süreci ele alındı. Erdoğan, Slovenya Başbakanı'nı 21-22 Kasım'da Türkiye'ye davet etti.

Erdoğan bugün New York Borsası'nın açılışına katılacak

Başbakan Erdoğan, bu görüşme trafiğini arasında BM Genel Kurul Salonu'nda liderlerin konuşmalarını da dinledi. Ancak Erdoğan'ın bu yoğun trafikten nasıl yorulduğu da kameralara yansıdı.

Başbakan akşam saatlerinde de ABD Başkanı Bush ve BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon'un heyet başkanları ve eşleri onuruna verdiği resepsiyonlara katıldı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, bugün İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'la bir araya gelmesi bekleniyor. Görüşmenin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Merkezi'nde yapılacağı öğrenildi.

Erdoğan bugün ayrıca, New York Borsası'nın açılışına katılıcak ve ardından yabancı bir basın kuruluşuna mülakat verecek, daha sonra da Musevi cemaatinin temsilcileriyle bir araya gelecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious