Erdoğan, 'Ortadoğu'daki Davos'ta

  • Giriş : 22.02.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Cidde Ekonomik Forumu toplantılarına katılmak üzere yarın Suudi Arabistan’a gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan, Kral Abdullah ile Irak, Ortadoğu sorunu, Lübnan ve İran’ın nükleer programını görüşecek. Böylece, Erdoğan, Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün ardından bir hafta gibi kısa bir süre içinde Kral Abdullah ile bir araya gelen ikinci üst düzeydeki Türk hükümet üyesi olacak.
Cidde Ekonomik Forumu’nda bir konuşma yapacak olan Erdoğan’ın Kral Abdullah ile biraraya geleceği belirtildi. Erdoğan ile Kral arasında yapılacak görüşmede ikili konuların yansıra bölge sorunları üzerinde durulacak.
Bu çerçevede, Kral Abdullah’ın çok günlerde ağırlık verdiği Ortadoğu sorunu ile Irak, Lübnan ve İran’ın nükleer enerji programı da görüşmede ele alınacak.
Dışişleri Bakanı Gül, İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in 15 Şubat’ta Türkiye’ye yaptığı ziyaretin hemen ardından hafta sonunda Suudi Arabistan’a gitmis ve Kral Abdullah tarafından kabul edilmişti. Gül’ün Kral’a bölge sorunlarının çözümüne yönelik Ankara’nın önerilerini ilettiği belirtilmişti.

FORUM TOPLANTISI
Ürdün Kraliçesi Rania’nın da bir konuşma yapacağı Forum’un ana teması “Ekonomik Reformö olacak. Başbakan Erdoğan’ın Forum’da yapacağı konuşmada, Türkiye’nin gerçekleştirdiği reformların ve tecrübelerin üzerinde durması bekleniyor.
Cidde’yi Suudi Arabistan’ın ticaret başkenti ve Ortadoğu’nun ticaret, iş ve finansman merkezi olarak tanıtmayı amaçlayan Cidde Ekonomik Forumu toplantılarına hükümet yetkilileri, işadamları, akademisyenler ve medya temsilcileri katılıyor.
25-27 Şubat tarihleri arasında gerçekleşecek olan Forum toplantılarında, “Ekonomik Reform Stratejileriö, “Ekonomik Reform ve Hukuki Yapıö ve “Özelleştirmeö gibi konular üzerinde durulacak.
NATO eski Komutanı Webley Clark, Avrupa Komisyonu Üyesi Peter Mandelson ve Polonya eski Cumhurbaşkanı Leck Walesa da Forum toplantılarına katılarak konuşma yapacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious