Erdoğan, 'PKK konusunu" rant haline getirenlere çattı

Erdoğan, 'PKK konusunu
  • Giriş : 12.10.2007 / 22:04:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, terör konusunun "siyasi rant meselesi" olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, terör konusunun "siyasi rant meselesi" olmadığını belirterek, "Bu beni ne kadar yakıyorsa, CHP'yi de, MHP'yi de, DTP'yi de, diğerlerini de en az o kadar yakmalıdır. Halen bu konuda 'arka bahçemizdi, kardeşlerimizdi, şuyumuzdu, buyumuzdu' dediğiniz zaman, bu birliğe ve beraberliğe gölge düşürmüş olur" dedi.

Erdoğan, TBMM'den alınacak yetkiye göre yapılacakların ne zaman, nerede ve nasıl olacağının ortaya çıkacağını belirterek, "Atmamız gerektiği yerde, atmamız gerektiği çizgide bu adımı atarız. Efendim, 'bugüne kadar netice alınmamış'. Alınır veya alınmaz bu kimseyi ilgilendirmez. Ama bu işin bir sınırı var. Eğer birileri bundan rahatsız oluyorsa, demek ki burada bir incelik var. Bunu duygusal tavırlarla değil, bilinçli olarak gerçekleştirmenin bizim için önemi büyük. O bakımdan ince eleyeceğiz, sık dokuyacağız. Ama buradan da en önemli diyebileceğimiz derecede bir netice alacağız" diye konuştu.

Erdoğan, bu konunun sadece askeri değil, diplomatik, siyasi boyutları da olduğunu ve bu süreçte bunların hepsinin de çalışacağını dile getirdi.

Ermenistan ile ilişkiler

Erdoğan, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesinde 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları hakkındaki tasarısının kabul edilmesini de değerlendirerek, "Bu da garip bir karar ve her zaman söylüyorum. Demokratlar, Amerika'nın geleceğine zarar veriyorlar. Anti-amerikancı gelişmelere çanak tutuyorlar. Bu noktada bir kişinin tavrına, tasarrufuna tüm demokratlar eğer Amerika'yı feda ediyorlarsa, o benim sorunum değil, onların sorunu" dedi.

Başbakan Erdoğan, "Ama biz de Türkiye olarak, kusura bakmasınlar böyle sıradan bir işe pabuç bırakamayız. En sonunda bu nereye gider. Onu da söyleyeyim. Nereden inceyse oradan kopsun" diye konuştu.

Erdoğan, Türkiye-Ermenistan arasında geleceğe yönelik olumlu gelişmelerin bu gidişle olamayacağını da vurguladı.

Referandumda 'Evet' mührünü basın

AK Parti Teşkilatı'ndan, 8 günlük süre içinde halkı referanduma katılmaya ve referandumda da "evet" mührü basmaya davet etmelerini isteyen Erdoğan, "(Evet) oyu, Türkiye'nin geleceğini kilitlemek isteyen zihniyete, 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' ilkesine inanmış halkımızın bir cevabı olsun" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious