'Erdoğan, sayemde Başbakan oldu'

  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

Anavatan Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu, Başbakan Erdoğan'ın, Anavatan Partisi'nin yasaklara karşı, özgürlüklerden yana verdikleri dürüst mücadeale sayesinde Başbakan olabildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anavatan Partisi Grup toplantısında konuşan Genel Başkan Erkan Mumcu, konuşmasında Siyasi Partiler Kanunu'nun değiştirilmesi gerektiğini ifade etti. Milletvekili, siyasetçi ve bakanların mal varlığını şeffaflaştıracak bir yasa çıkarılacağına dair Başbakan Erdoğan'ın söz verdiğini, ancak bu sözün yerine getirilmediğini vurgulayan Erkan Mumcu, Başbakan Erdoğan'ın, muhalefetin enflasyona ilişkin verilere inanmamasını eleştiren sözlerine cevap verdi. ''Enflasyon verilerine biz inanıyoruz Sayın Başbakan, siz niye inanmıyorsunuz?'' diyen Erkan Mumcu, ''Enflasyon hedefiniz neydi, ne çıktı? Yeni bütçede yeni enflasyon öngörüsü yüzde 5, mümkün mü, değil. Siz niye inanmıyorsunuz? Bir tek siz akıllısınız da cümle alem enayi midir? Ayıp değil mi? Biraz samimiyet, biraz ciddiyet... Her şey sonuna kadar ikiyüzlülükle götürülemez. Yalancının mumu yatsıya kadar yanar, o kadar'' şeklinde konuştu.

Erkan Mumcu, hiçbir partinin yasaklarla mücadelede Anavatan partisi ile boy ölçüşemeyeceğini ifade ederek, belli sayıda milletvekili olan partilerin hazine yardımı alarak siyasete devam etmelerini öngören yasanın kendileri tarafından çıkarıldığını hatırlattı. Bu yasadan DSP, CHP ve AK Parti'nin yararlandığını, bu yasanın imkanlarıyla siyasette iş başına geldiklerini savunan Mumcu, "Hiçbir konuda anlaşamayan iktidar ve muhalefet, Anavatan Partisi'nin önünü kesmek konusunda anlaştı. Hemen o kanunu kaldırdılar. Bizim iktidarımız döneminde onlara sunduğumuz bir nimeti, onlar bizim elimizden kaldırdılar'' diye konuştu.

Başbakan Erdoğan'ın 312. maddeden dolayı siyasi yasaklı olduğu günlerde Anavatan Partisi'nin diğer koalisyon ortaklarının itirazına rağmen bu maddenin özgürlüklerden yana değişmesinde ısrar ettiğini anlatan Erkan Mumcu, ''Bu kürsüde '312. maddenin böyle çıkması Mussolini'nin yasalarına prim vermektir. Buna Anavatan izin vermeyecektir' diyen ben değil miydim?'' dedi.

Anavatan Partisi'nin açtığı özgürlük alanında insanların siyaset yaptığını savunan Erkan Mumcu, "Tayyip Erdoğan eğer bugün Başbakansa, Anavatan Partisi'nin yasaklara karşı, özgürlüklerden yana dürüst tutumu dolayısıyladır. Erkan Mumcu'nun verdiği mücadelenin dolayısıyladır. Ama bunu 'Tayyip Erdoğan siyaset yapsın' diye yapmadık. Bunu samimi olarak düşünce özgürlüğüne ve adil rekabete, milletin özgürce seçim yapabilmesi gerektiğine inandığımız için yaptık" şeklinde konuştu.

Türkiye'de önümüzdeki yıl darbe ihtimalinin yüzde 50 olduğuna ilişkin haberlerle ilgilenmediğini dile getiren Mumcu, İstanbul'da Darülşafaka'ya ait okul arazisinin, Taşyapı firmasına satılmasından sonra yapı izni verilmesini eleştirdi. Türkiye'de kuru kuruya milliyetçilik yapma alışkanlığının doğduğunu savunan Mumcu, gerçek milliyetçiliğinin, Türkiye'nin haklarını Avrupa birliğine karşı savunmak olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious