Erdoğan, Şişecam Bulgaristan'ı açtı

Erdoğan, Şişecam Bulgaristan'ı açtı  .8477
  • Giriş : 27.03.2008 / 17:59:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şişecam Bulgaristan Üretim Tesisleri'nin açılışını yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bulgaristan'ın başkenti Sofya'ya dün akşam saatlerinde Erdoğan, bugün resmi temaslarına başladı. Bulgaristan Başbakanı Sergey Stanishev ile görüşmesinin ardından Erdoğan, iş konseyine katıldı. İş konseyinde işadamlarına hitabinin ardından Erdoğan, Tirgovişte'ye giderek Şişecam Cam Bulgaristan Üretim Tesisleri'nin açılışını yaptı.

Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Kırman yaptığı açıklamada, 7 Temmuz 2004'te temeli atılan komplekste 4 fabrikanın bulunduğu dev bir üretim tesisi haline geldiğini söyledi. Kırman, Şişecam'ın 380-400 milyon dolarlık bir yatırım yaptıklarını kaydetti. Kırman, "Ortadoğu ve balkanlarda en büyük üretim tesisine sahip olan ve dünya çapında bir şirket olma yolunda ilerleyen bir şirket haline gelmiştir." dedi.

Açılışta konuşan Başbakan Erdoğan, 4 yıl önce temelini attığını ve bugünde hizmete giren yeni birimlerin açılışını yaptığını ifade ederek, bunun "sevindirici bir duygu ve eşsiz bir gurur vesilesi" olduğunu kaydetti. Girişimden dolayı Şişe ve Cam Fabrikaları Anonim Şirketi'ne "sonsuz teşekkürlerini sunduğunu" belirten Erdoğan, çalışanlarını tebrik etti. Erdoğan, konuşmasında, bu yatırımdan dolayı kendisi kadar Bulgaristan'ın da mutluluk duyduğuna inandığını söyledi. Şişecam'ın Tirgovişte'deki yatırımlara devam edeceği müjdesini veren Erdoğan, 400 milyon dolarlık bir yatırımın daha planlandığını kaydetti. Erdoğan, bu ikinci yatırım ile Tirgovişte'nin Güneydoğu Avrupa'nın en önemli cam üretim merkezi haline geleceğini vurguladı. Erdoğan, ikinci yatırımın 2010'da biteceğini ve 500 kadar kişiye iş olanağı sağlayacağını ifade etti. Erdoğan, "Şu yatırım Türkiye ile Bulgaristan'ın mevcut imkanları değerlendirdiklerinde etkin ve verimli bir işbirliğini nereye götürebildiklerini gösteriyor. Bu tesisler aynı zamanda dostluk ve işbirliğinin de bir semboludür. Dikkatinizi çekiyorum bu proje Bulgaristan'a sıfırdan yapılan en büyük yatırımdır." dedi. Yatırımın ilk bölümü ile bin 500 Bulgarın iş olanağına kavuştuğunu belirten Erdoğan, 500 kişinin de yeni yatırım ile istihdam edileceğini söyledi.

Konuşmaların ardından Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Kırman, Başbakan Erdoğan'a şükran plaketi verdi. Plaket verilmesinin ardından Erdoğan, fabrikanın açılışı için kurdeliyi kesti. Kurdelinin kesilmesi ardından Başbakan Erdoğan, fabrikayı gezdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious