Erdoğan, Suriye temaslarına başladı

Erdoğan, Suriye temaslarına başladı.10947
  • Giriş : 31.12.2008 / 15:12:00

İsrail-Filistin sorunuyla ilgili olarak bölge ülkelerine giden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, ilk durağı olan Suriye'de Devlet Başkanı Beşşar Esad'ı ziyaret etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad tarafından başkanlık sarayının kapısında karşılanan Erdoğan, beraberindeki heyetle görüşmelere geçti.

Erdoğan'a AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Egemen Bağış, AK Parti Adana Milletvekili Ömer Çelik, Başbakanlık Başdanışmanı Ahmet Davutoğlu, Danışman Nabi Avcı, Başbakan Dışişleri Başdanışmanı Ali Yakıtal, Büyükelçi ve Dışişleri Bakanlığı Orta Doğu Genel Müdürü Hüseyin Diriöz ve Başbakanlık Başmüşaviri Yalçın Akdoğan ve Türkiye'nin Suriye Büyükelçisi Yaşar Halit Çevik eşlik etti.

Görüşmelere Suriye tarafından ise Başbakan Naci Itri, Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Buseyna Şaban ve Dışişleri Bakan Yardımcıları Faysal Miktad ve Abdulfettah Hamurra katıldı.

Beşşar Esad, kabulde Erdoğan'ın bu dönemdeki ziyaretinin önemine vurgu yaparak Türkiye'nin Orta Doğuya ilişkin önemli konularda ciddi tavırlar takındığını söyledi.

Heyetler arasındaki toplantının ardından Erdoğan ve Esad baş başa görüşmeye geçecek. İkili görüşmenin ardından çalışma yemeği verilecek.

"Gazze Şeridi'ndeki kaygı verici gelişmeleri değerlendirmek ve ortaya çıkan insani trajediyi sona erdirebilmek amacıyla" bu seyahate çıktığını söyleyen Erdoğan, Suriye'den sonra Ürdün'ün Akabe şehrinde Kral Abdullah ve Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas'la görüşecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*