Erdoğan, "Tekrarı halinde ne olacağı bellidir"

Erdoğan,
  • Giriş : 30.05.2007 / 09:18:00
  • Güncelleme : 30.05.2007 / 09:26:58

Erdoğan, Amerikan uçaklarının ihlali konusunda verilen notanın, bir uyarı niteliğinde olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Erdoğan, ''Tekrarı halinde ne olacağı, ne yapılacağı bellidir'' dedi.
NTV'ye konuşan Başbakan Erdoğan, bundan sonraki süreçte durumu karşı tarafın değerlendirmesi gerektiğine dikkat çekti.
Erdoğan, "Tekrarı halinde ne olacağı bellidir, hava sahasının ihlali farklı bir olaydır, ancak olay farklı bir olaya dönüştürülürse, yapılacak olan bellidir" dedi.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kuzey Irak'a olası bir operasyon konusunda “Sınır ötesi operasyonların yapılıp yapılmayacağı konuşulmaz, bunlar yapılır'' dedi.
Başbakan Erdoğan "Bu aşamada Kuzey Irak'a bir operasyon sizce gerekli mi? Bunun hazırlığı var mı?" sorusuna "Bu tür sınır ötesi operasyonların yapılıp yapılmayacağı konuşulmaz, bunlar yapılır. Bununla ilgili olarak olayın iki boyutu vardır" cevabını verdi.
"Birincisi askeri, teknik boyuttur. Bir diğeri de siyasi, diplomatik boyuttur" diyen Erdoğan "Tabii her iki taraf da bu çalışmalarını yapar. Bu çalışmaları yaptıktan sonra da bir araya gelmek suretiyle müzakereler, istişareler yapılır. Ondan sonra da atılması gerekli olan adım süratle atılır. Biz, ön adım noktasında, zaten bunları sürekli müzakere ediyoruz, konuşuyoruz, görüşüyoruz'' dedi.

Whitfield: "Tepkiyi şaşkınlıkla karşıladık"
Türkiye'de temaslarda bulunan Amerikan Temsilciler Meclisi Türk Dostluk Grubu Eşbaşkanı Ed Whitfield ise, Türkiye'nin Amerikan jetlerinin hava sahası ihlalinden sonra verdiği tepkiyi "şaşkınlıkla" karşıladıklarını söyledi.
CNN TÜRK'e konuşan Whitfield, "İncirlik üssü gibi üsleri kullanan jetlerimiz var, kaldı ki görüştüğümüz Türk komutanlar hava sahası ihlalinin arada sırada gerçekleştiğini belirtti" dedi ve bu boyutta bir tepki beklemediklerini ifade etti.
ABD'nin PKK ile mücadelede somut adımlar atması gerektiğini de söyleyen Whitfıeld, "Yıllardır Kuzey Irak'ta olduğu bilinen PKK liderlerinin bazılarını yakalayabiliriz" diye konuştu.
PKK karşısında Türk halkının sabrının artık taştığını gördüğünü belirten Cumhuriyetçi milletvekili, Türkiye'nin harekete geçmeyi istemesinin şaşırtıcı olmadığını söyledi.
Whitfield, "Türkiye'yi sınır ötesi operasyon konusunda teşvik etmiyoruz, diyalog devam ederse Amerikan tarafı da somut adımlar atabilir" dedi.

"İhlal istemeden gerçekleşti"
ABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Tom Casey, Irak sınırında Türk hava sahasının Amerikan F-16'ları tarafından ihlali konusunun ABD Savunma Bakanlığı tarafından soruşturulduğunu ve çok kısa süren ihlalin "istemeden" gerçekleştiğini söyledi.
Casey, "İhlal çok kısa süre içinde gerçekleşti ve ABD Savunma Bakanlığı bu meseleyi soruşturuyor" açıklamasında bulundu.
Tom Casey, bu tür bir ihlalin ileride tekrarlanmaması için, bu durumun ciddi şekilde üzerine eğilinmesinin önemli olduğunu söyledi. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü ayrıca, "Türk egemenliğine ve elbetteTürk hava sahasına çok büyük bir saygımız var" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious