Erdoğan, TMYK'yı bugün topluyor

Erdoğan, TMYK'yı bugün topluyor .40520
  • Giriş : 09.10.2007 / 09:29:00

Çiçek, dünkü Bakanlar Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada, toplantıda ağırlıklı olarak önceki gün meydana gelen terör olaylarını görüştüklerini belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Cemil Çiçek, "Saat 10.00'da Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında Terörle Mücadele Yüksek Kurulu'nu toplantıya çağırmış oluyoruz" dedi.

Konunun her iki değerlendirmede de her yönüyle ele alınacağını söyleyen Çiçek, "Sözün bittiği bir konuyu konuşuyoruz. Çünkü terör konusunda söylenmesi gereken herşeyi konuştuk" dedi.

Ancak buna rağmen terör olgusunun bölgede, devletin bir sorunu olarak devam ettiğini kaydeden Çiçek, hükümet olarak alınması gereken ne tedbir varsa almaya çalıştıklarını ve bu noktadaki kararlılığın sürdüğünü belirtti.

Çiçek, "Devletimizin birliği, ülkemizin bütünlüğü, milletimizin birlik ve beraberliği noktasında alınması gereken bundan sonra ne tedbir varsa bunları da almaya çalışacağız. Yaptığımız işin ülkemizin, milletimizin, devletimizin yararına olması için de soğukkanlı olarak her türlü akla gelecek ihtimali de bu toplantılarda konuştuk, konuşacağız. Ondan sonrada belki yarın bu toplantıların sonucunda bir açıklama yapmak gerekirse daha ayrıntılı bir açıklamayı yapabiliriz" dedi.

"Hükümet tüm tedbirlerde kararlı"

Açıklamanın ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cemil Çiçek, bir gazetecinin "Sınır ötesi operasyon söz konusu mu? Yetki tezkeresi için hazırlık var mı?" sorusu üzerine, "Alınanlara ilaveten söylediğiniz konu (sınır ötesi operasyon, yetki tezkeresi) işe bir fayda getirecekse, bu da dahil olmak üzere tedbirlerin hepsini almaya hükümetimiz kararlıdır" dedi.

Çiçek, "Bugüne kadar devlet insan aklının bulabileceği, devletin kendi imkan ve kabiliyeti içerisinde alabileceğine tedbir varsa Cumhuriyet hükümetleri bunları almıştır. Geçtiğimiz sene Milli Güvenlik Kurulu'nda, daha evvel devletin güncelleştirdiği acil eylem planı bir defa daha gündeme geldi. Bunun koordinatör makamları belli, ilgili ve sorumlu kuruluşları belli. Bu çalışmalar ayrıntılı olarak sürdürülüyor. Dolayısıyla şimdi bir defa daha geldiğimiz bu nokta itibariyle, 'ne tedbir alırsak sonucu daha erken alabiliriz, ne tedbir alırsak bu belayı ülkemizden def edebiliriz' bununla ilgili bir değerlendirmeyi bir defa daha yapacağız" diye konuştu.

Bir gazetecinin, "bir tezkereye gerek kalmaksızın Türkiye'nin BM kararları ve uluslararası anlaşmalar çerçevesinde sıcak takip ya da herhangi bir sınır ötesi operasyon kararı verip vermeyeceğine "ilişkin soruya karşılık Çiçek, "Ne tedbir alırsak bu işe fayda sağlayacaksa bunu almaya kararlıyız. Bunu herkesin bir defa daha iyi anlaması lazım. Alacağımız tedbiri almakta tereddütümüz yok" dedi.

Cemil Çiçek, bir başka soru üzerine, Terörle Mücadele Yüksek Kurulu toplantısına Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da katılabileceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious