Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini değerlendirdi

Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecini değerlendirdi.23797
  • Giriş : 17.01.2008 / 08:22:00
  • Güncelleme : 17.01.2008 / 08:29:48

Başbakan: "Türkiye'nin AB müzakere sürecinin objektif kriterle çerçevesinde yürütülmesini bekliyoruz"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin AB'ye üyeliğinin müzakere sürecinin objektif kriterle çerçevesinde yürütülmesini beklediklerini belirterek, "Tam üyelik dışında hiçbir seçeneği kabul etmemiz mümkün değildir." dedi.
Erdoğan, Ritz Otel'de düzenlenen Nueva Economia Forumu'na katıldı. Forumun başlangıcında Erdoğan'ın Türkiye tarihi ve Erdoğan'ın hayatı hakkında bilgi verildi. Erdoğan, Türkiye'nin hem bölgesel hemde küresel bir güce sahip olduğuna ettiği konuşmasında, dünyada ekonomi güncelleştiği hukukun ise evrenselleştiğini belirtti. Uluslarası konularının birçoğunda Türkiye'nin merkezi bir yer işgal ettiğine vurguladı. Erdoğan, Avrupa Birliği'ne katılım sürecinin Türkiye'nin temel dış politika hedefi olduğuna işaret ederek, "Müzakere sürecinin objektif kriterle çerçevesinde yürütülmesini bekliyoruz." dedi. Bazı ülkeler tarafından ifade edilen tam üyelik dışındaki önerileri kabul etmelerinin mümkün olmadığına işaret eden Erdoğan, "Tam üyelik dışında hiçbir seçeneği kabul etmemiz mümkün değildir." diye konuştu.

Türkiye'nin jeostratejik konumuna işaret eden Erdoğan, "Komşumuz Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması, istikrar ve refaha kavuşması için elimizden geleni gösteriyoruz. Filistin sorunu çözümü konusunda katkılarımızı sürdüreceğiz. İsrail Devlet Başkanı Peres ve Filistin Ulusal Başkanı Abbas'ın eş zamanlı olarak TBMM'ye hitap etmeleri önemli olmuştur" dedi. Filistin sorunun çözümü konusunda Annapolis'te başlayan süreç ekonomi ile taçlanması halinde başarılı olacağına belirtti.

Erdoğan, Türkiye'nin Afganistan'da güvenlik ve huzur için İSAF içerisinde görev yaptığını, Vardak ilinin imarının özel olarak üstlendiğini söyledi. Erdoğan, Afganistan'da Türkiye tarafından inşaa edilen okullarda 40 bin öğrencinin eğitim gördüğünü belirtti. Türkiye tarafından inşaa edilen ve işletilen hastanalerde tedavi gören Afganlıların sayısının 750 bini aştığını anlattı.

Dünya ekonomisi son yıllarda yüzde 5-5.5 aralığında büyüdüğünü, bunun da Türkiye gibi ülkelerinde büyümesinden kaynaklandığını anlattı. Erdoğan, foruma katılanlara Türkiye ekonomisiyle iligili de bilgi verdi. Erdoğan, Türkiye'nin bütün dünyada örnek gösterilecek büyüme oranını yakaladığını ve son 23 çeyrektir büyüdüğünü anlattı. Türkiye'ye ekonomisinin 10 ekonomi arasına girmesi için çalıştıklarını işaret eden Erdoğan, bütçe açığı bakımından Maastricht ekonomi kritleri yakaladıklarını kaydetti.

Erdoğan, Türkiye'nin Avrupa'da demir-çelik üretiminde 7., dünyanın yassı cam üretiminde ikinci ülkesi olduğunu vurguladı. Erdoğan, Türkiye'nin dünya gemi inşaa sanayinde 8. sırada olduğunu ifade etti.

Hükümetlerinin ekonominin geleceği konusunda uzun vadeli bir prespektife sahip olduğuna işaret eden Erdoğan, "Türkiye'nin orta ve uzun vadeli hedefleri belirlenmiştir. Bu hedefler tututuralacaktır. Bütçe disiplininde taviz vermedik." dedi.

Erdoğan, Türkiye-İspanya arasındaki ticari ilişkiler yoğun bir şekilde arttığını belirtertek, beş yıl önce göreve geldiklerinde iki ülke arasında 2.5 milyar Euro olan ticaret hacminin şu anda 7 milyar dolara yükseldiğini söyledi. Erdoğan, İspanya Başbakanı Zapatero ile bu rakamın en kısa süre içerisinde 10 milyar dolara çıkmasını hedeflediklerine kaydetti.

Erdoğan, konuşmasında, İspanya firmalarını Türkiye'ye yatırım yapmaya çağırdı. Erdoğan, enerji ve inşaat sektörlerine önemli yatırımlar gerçekleştireceklerini, ulaştırma alt yapısına önemli yatırım yapacaklarını, demiryollarını modernleştireceklerini, çok sayıda limanı, boğaz köprülerini özelleştireceklerini belirtti. Erdoğan, turizm alanında yatırım yapılması durumunda önemli oranda teşvikten yararlanabileceklerini anlattı.

(CİHAN)

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious