Erdoğan, uçağına artık gazeteci almıyor

  • Giriş : 27.04.2008 / 13:26:00

Yurtdışı gezilerine beraberinde gazetecileri de götüren Başbakan Erdoğan, son altı yurtdışı gezisinde gazeteci almadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dün Suriye’ye yaptığı günübirlik çalışma gezisi de dahil son 6 yurtdışı gezisinde uçağına gazeteci almadığı görüldü.

Başbakan Erdoğan, yurtdışı gezilerine çıkarken uçağına kendisinin belirlediği gazetelerin üst düzey yönetici veya Ankara temsilcilerini alıyordu. Uçağına aldığı gazetecilerin seçimi de sık sık eleştiri konusu olan Erdoğan, uçakta gazetecilere ya tek tek mülakat veriyor ya da topluca sohbet toplantısı yapıyordu. Kamuoyunun da merakla beklediği bir çok konuya uçakta gazetecilerle yaptığı sohbet toplantılarında açıklık getiren Erdoğan’ın bu konuşmaları da gazete, televizyon ve radyolarda geniş yer buluyordu.

Başbakan Erdoğan en son 7 Aralık 2007’de 2’inci AB-Afrika Zirvesi’ne katılmak için Portekiz ziyareti sırasında gazetecileri uçağına almıştı. Erdoğan, Portekiz yolunda gazetecilere PKK’yı dağdan indirmek için yapılan çalışmalara ilişkin önemli açıklamalarda bulunmuştu. Erdoğan’ın bu sözleri gazetelere yansımış ve kamuoyunda tartışılmıştı. Erdoğan, Portekiz ziyaretinin ardından Türkiye’de yaptığı açıklamada ise çıkan haberleri yalanlamıştı. Erdoğan, “Böyle bir çalışma yapılıyor diye benim bir açıklamam yok. Sadece '221 ile ilgili eve dönüş yasası ile alakalı olarak bu madde üzerinde bazı çalışmalar yapılabilir' dedim. Eve dönüş yasası kalkmamıştır, şu anda var yürürlükte. Ama bunun üzerinde onu daha esnetebiliriz, daha farklı hale getirebiliriz. Bu çalışmalar yapılabilir” açıklamasını yapmıştı.

-GAZETECİLERLE SON GEZİSİ PORTEKİZ-

Başbakan Erdoğan’ın Portekiz seyahati ve gazetecilerle yaptığı son seyahat oldu. Erdoğan bu gezisinden sonra 8 ülkeyi kapsayan 6 yurtdışı gezisi daha yaptı. Ancak bunların hiç birinde uçağına gazeteci alınmadı.

Gazetecilerle yaptığı son seyahati olan Portekiz'den sonra medyaya yönelttiği ağır eleştirileriyle dikkat çeken Başbakan Erdoğan, bu ülkenin ardından İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriquez Zapatero’nun davetlisi olarak İspanya’ya gitti. Erdoğan bu ziyaret sırasında türbanla ilgili açıklamalar yaparak “velev ki siyasi simge, siyasi simgelere yasak getirebilir misiniz?” dedi. Erdoğan’ın bu açıklaması Türkiye’de tartışmalara neden oldu ve medya Erdoğan’a yönelik sert eleştirilerde bulundu.

-MEDYAYA SERT ELEŞTİRİ-

Bu eleştirilerin yapıldığı bir sırada Başbakan Erdoğan, 7 Şubat 2008’de Almanya’ya gitti ve uçağına yine gazeteci almadı. Almanya gezisinin ardından Erdoğan, medyaya yönelik eleştiri üslubunu sertleştirdi ve AKP Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda medyaya yüklendi.

Başbakan Erdoğan bu tarihten sonra 25-27 Mart 2008 tarihleri arasında Bosna Hersek, Arnavutluk ve Bulgaristan’ı kapsayan bir gezi daha yaptı. Erdoğan, bu gezisine olduğu gibi 1-3 Nisan’da yaptığı İsveç ve son olarak da 13-15 Nisan arasında yaptığı Katar ziyaretleri sırasında hiçbir gazeteciyi uçağına almadı. Suriye ile İsrail arasında Golan tepeleri konusunda arabulucu görev üstlenen Erdoğan, dün bu çerçevede Suriye’ye yaptığı günübirlik çalışma gezisi de uçağına gazeteci almadı.

Başbakan Erdoğan’ın bu uygulamaya neden son verdiği bilinmiyor ancak, yurtdışı gezilerinde uçağına gazeteci almaması, Erdoğan’ın basına yönelik sert açıklamalarının ardından gelmesi dikkat çekici bulundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious