Erdoğan, Ulusa Sesleniş'te 2007 yılını değerlendirdi

Erdoğan, Ulusa Sesleniş'te 2007 yılını değerlendirdi.11756
  • Giriş : 31.12.2007 / 09:36:00
  • Güncelleme : 31.12.2007 / 09:56:04

Başbakan Erdoğan, "Demokrasimiz önemli sınavlardan başarıyla çıkmıştır." dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Başbakan Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin son yıllarda demokratikleşme alanında devrim sayılacak reformlar gerçekleştirdiğini söyledi. Anayasal düzen içinde meşru zeminlerde kalanlar için işleyen bir demokrasi bulunduğunu belirten Erdoğan, hak arama yollarının da açık olduğunu vurguladı. Başbakan Erdoğan, televizyonlarda yayınlanan 'Ulusa Sesleniş' programında 2007 yılını değerlendirdi. 2007'nin Türkiye'nin değişim takviminde son derece önemli merhalelerden geçilen, çok önemli kazanımlar elde edilen bir yıl olduğunu ifade eden Erdoğan, "Tesis ettiğimiz güven ve istikrarın devamı, demokrasimizin işlerliği açısından çok önemli bir seçim gerçekleştirilmiş, demokrasimiz önemli bir sınavdan daha başarıyla çıkmıştır. 22 Temmuz seçiminde kazanan, güven ve istikrar olmuştur, demokrasimiz ve Cumhuriyet'imiz olmuştur, birlik ve beraberliğimiz olmuştur." diye konuştu. Seçimin ardından, TBMM'nin Abdullah Gül'ü 11'inci Cumhurbaşkanı olarak seçtiğini hatırlatan Başbakan, cumhurbaşkanının doğrudan halkoyuyla seçilmesi başta olmak üzere siyasî tıkanma noktalarını açmayı hedefleyen Anayasa Değişikliği paketinin de referandumda milletin onayını aldığını kaydetti.

Terör konusuna da değinen Erdoğan, Türkiye'nin, birlik ve beraberliğine kasteden terör örgütünü toplumdan tecrit etme mücadelesinde yeni bir safhaya girdiğini söyledi. Terör örgütünü içeride ve dışarıda tam olarak izole etmek, sosyal, lojistik, finansal ve psikolojik bütün desteklerini kesmek için büyük bir gayret içinde olduklarını anlatan Erdoğan, şöyle devam etti: "Dost ve kardeş Irak halkına karşı olumsuz bir yaklaşım içinde olmadık, olmayacağız. Dış dünyada yoğun bir diplomasi trafiği yürüterek terörü tecrit etmek için çok uygun bir vasat yakaladık. Bugüne kadar ne yazık ki dostları tarafından bile yalnız bırakılan Türkiye, terörle mücadelesinde ilk kez dünyadan bu kadar güçlü bir destek bulmayı başarmıştır. Bu süreçte siyasî, askerî, diplomatik, sosyal ve ekonomik araçları bundan sonra da kararlılıkla kullanmayı sürdüreceğiz."

Bölücü terör örgütünün hedefinin, birlik ve beraberliği bozmak olduğunu ifade eden Başbakan Erdoğan, "Teröre verilecek en güzel cevap millet olarak birlik ve beraberliğimizi güçlendirmek, ortak hedef ve değerlerimiz etrafında kenetlenmektir." dedi. Erdoğan, Türkiye'de hak arama yollarının açık olduğuna işaret ederek şunları kaydetti: "Anayasal düzen içinde meşru zeminlerde kalanlar için işleyen bir demokrasi vardır. Bir kez daha söylüyorum, terörün hiçbir gerekçesi yoktur, olamaz. Bu yolla bir yere varmak da mümkün değildir."

Son yıllarda Doğu'ya büyük yatırımlar yaptıklarını anlatan Erdoğan, "Zaten varlığını olumsuzluklara, düşmanlıklara, kin ve nefrete borçlu olan terör odaklarını rahatsız eden de işte budur. Bu ülkenin huzur ve istikrarından, bu milletin dostluk ve kardeşliğinden, bu toprakların her köşesinde hissedilen kalkınma umut ve heyecanından rahatsız oluyorlar." şeklinde konuştu. Başbakan Erdoğan, 2008 yılı için hedeflerini de şöyle açıkladı: "En az yüzde 5,5 oranında büyüyen, kişi başına gelirini 7 bin dolara yükselten, huzur ve istikrarını koruyan, güvenliğini tam olarak tesis etmiş, demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olarak yükselen bir Türkiye."

İstanbul'da olan, Diyarbakır'da da olacak

Terörle mücadele kapsamında Doğu bölgelerine yönelik siyasî ve ekonomik adımlar attıklarını anlatan Erdoğan, halkın ihtiyaçlarını bildiklerini kaydetti. Yıllar içinde bazı ihtiyaçların ihmal edildiğinin farkında olduklarını vurgulayan Başbakan şöyle devam etti: "Bu açıkları kapatmak, bu eksiklikleri gidermek, bölgelerimiz ve şehirlerimiz arasındaki gelir farklılıklarını en aza indirmek, böylece mahzun gönülleri şenlendirmek için samimiyetle çalışıyoruz. Üzücü tablo artık değişmeye başlamıştır. Batı'da olanın Doğu'da da olması, sözgelimi İstanbul'da, Ankara'da, Adana'da, Konya'da bulunanın Diyarbakır'da, Tunceli'de, Ağrı'da, Batman'da, Siirt'te de bulunması için imkânlarımızı seferber ettik."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious