Erdoğan, Washington'a cebindeki 11 Eylül kartıyla gidiyor

Erdoğan, Washington'a cebindeki 11 Eylül kartıyla gidiyor.11164
  • Giriş : 01.11.2007 / 09:32:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 3-6 Kasım tarihleri arasında ABD'ye resmi ziyarette bulunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

5 Kasım'da saat 13.00'de davetlisi olduğu Başkan Bush ile Beyaz Saray'da biraraya gelecek olan Başbakan Erdoğan'ın gündeminde PKK terör örgütü ile mücadele ve Ermeni soykırım tasarısı en önemli yeri alacak. Başbakan Erdoğan, 3 Kasım'da İstanbul'da 'Genişletilmiş Irak'a Komşu Ülkeler Zirvesi'ne katıldıktan sonra saat 17.00'de Washington'a hareket edecek. ABD saati ile geceyarısı bu ülkede olacak olan Başbakan Erdoğan'ın 4 Kasım'da resmi bir programı olmadığı belirtildi. Başbakan'ın Pazar günü, hem ertesi gün yapacağı önemli görüşme öncesinde dinleneceği, hem de yaklaşık 2,5 ay önce doğan torunu Ömer Tayyip ile ilgileneceği öğrenildi.

SAAT 13'TE

21-29 Eylül tarihleri arasında da ABD'ye giden ve BM çalışmaları çerçevesinde temaslarda bulunan, ancak Kasım ayında resmi davetli olması nedeniyle Başkan Bush ile biraraya gelemeyen Başbakan Erdoğan'ın bu gezisi büyük bir önem taşıyor. Gezinin en önemli gündem maddesi PKK terör örgütü ile mücadele, sınır ötesi harekat ve bölgede hakimiyeti olan ABD'nin terörle mücadele konusundaki katkısı ele alınacak. Başbakan Erdoğan'ın görüşmede 11 Eylül 2001'de ikiz kulelere yapılan saldırının ardından ABD'li üst düzey yöneticilerinin kullandığı “terör nedeniyle kamu düzenimiz bozuldu” argümanını gündeme getirmesi bekleniyor. ABD'nin Irak'ı işgal sebepleri arasında terör örgütlerini bu ülkenin barındırdığı ve bu örgütlerin ABD'nin kamu düzenini bozduğu ifade edilmişti. Başbakan'ın da görüşmede konunun bu boyutunu gündeme getirmesi bekleniyor.

ERMENİ TASARISI

Başbakan Erdoğan'ın Bush ile yapacağı görüşmede sözde Ermeni soykırım tasarısı da gündeme gelecek. Tasarının Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi'nde kabul edilmesine rağmen Temsilciler Meclisi'ne gelmemesi gerektiği Başbakan Erdoğan tarafından dile getirilecek. Tasarının Türk halkı üzerinde ABD yönetimine karşı olumsuz etkileri ifade edilecek ve iddiaların tarihçiler tarafından incelenmesi gerekliliği belirtilecek. Görüşmede ayrıca iki ülke arasındaki ekonomik gelişmeler ve ABD'li yatırımcıların Türkiye'ye daha çok yatırım yapması konusundaki gelişmeler de ele alınacak. Erdoğan'a ziyaretinde Dışişleri Bakanı Ali Babacan ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile sivil ve askeri erkan refakat edecek.

İTALYA'YA GEÇECEK

Erdoğan, 6 Kasım'da ABD'den İtalya'ya hareket edecek. Erdoğan, bu ülkeye Başbakan Romano Prodi'nin resmi davetlisi olarak gidecek. 6-7 Kasım tarihlerinde de bu ülkede temaslarda bulunacak olan Başbakan Erdoğan 7 Kasım gecesi Türkiye'ye dönecek.

Kritik ziyarete kilit görüşmeci

Başbakan Erdoğan'ın ABD gezisine ilk kez yüksek rütbeli bir general katılacak. Erdoğan'ın Bush'un resmi davetlisi olarak yapacağı ziyarette terörle mücadele konusu da gündemde olmasına rağmen, son dönemde artan terör olaylarıyla birlikte bu konunun önemi daha da arttı. Türkiye'nin sınır ötesi operasyonu yapmasının gündeme geldiği bu dönemde üst düzey bir askeri yetkilinin heyette yeralması kararı hükümet ve askeri yetkililer tarafından alındı. Türkiye'nin kararlılığını vurgulamak adına alınan bu karar çerçevesinde Genelkurmay 2. Başkanı Orgeneral Ergin Saygun'un katılması kararlaştırıldı. Saygun'un Başbakan'ın ziyareti sırasında Türkiye ile ABD arasında yapılacak heyetlerarası görüşmelere katılması ve muhataplarıyla ikili görüşmeler yapması bekleniyor.

Dinlemeye değil söylemeye gidiyoruz

* Başbakan Erdoğan, Bush ile oturacağı görüşme masasına kabarık bir dosya ile gidecek. Terörle mücadele dosyasında PKK'nın bitirilmesi ya da etkisinin en aza indirilmesi için yapılacak çalışmalar ele alınacak. Sınırötesi harekat masada bulunan en önemli argüman olması beklenirken, Türk tarafının beklentileri dile getirilecek. Bunlar arasında:

* Terör örgütünün Irak'ta bulunan elebaşlarının ve lider kadrosunun yargılanmak üzere Türkiye'ye iadesi.

* Örgütün ekonomik anlamda çökertilmesi için başta uyuşturucu kaçakçılığı olmak üzere mali imkanlarının ortadan kaldırılması için birlikte çalışma.

* Tespit edilen PKK'lıların yakalanarak yargılanması ya da suçluların iadesi anlaşması çerçevesinde iadesi

* Sınır ötesi harekatın yanısıra Irak'ta oluşturulması gündemde olan tampon bölge ve sınır güvenliği.

* ABD'nin Kuzey Irak'taki özerk yönetime karşı da daha etkin olması ve önlemler alması.

Erdoğan, “Basında bazıları benim için 'Amerika'ya dinlemeye mi gidiyor' diyor. Tam da dinleyecek adamı buldular, söylemeye gidiyorum” diyerek Türk tarafının bu görüşmede etkin rol oynayacağı mesajını vermişti.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious