Erdoğan, yabancı konuklara yemek verdi

  • Giriş : 11.11.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Irak'taki gelişmelerin kendilerini ciddi anlamda üzdüğünü belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Recep Tayyip Erdoğan, partisinin 2. olağan büyük kongresine katılan yabancı konuklara, Başbakanlık Konutu'nda akşam yemeği verdi.

Yemeğe, KKTC Başbakanı Ferdi Sabit Soyer ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül de katıldı.

Erdoğan, yemekte yaptığı konuşmada, konuklarına partisinin kongresine katılımlarından ve anlamlı günlerinde yanlarında bulunmalarından ötürü teşekkür etti.

Erdoğan, son 4 yılda izledikleri ekonomi politikalarıyla tarihsel büyüme oranlarına ulaştıklarını, bundan sonra da hem kazandıkları deneyim, hem de diğer ülkelerle ilişkilerdeki gelişmelerin bu süreci çok daha olumlu biçimde etkileyeceğini söyledi.

Türkiye'nin AB ile ilişkilerindeki gelişmelerle Kıbrıs'ta adil ve kalıcı bir çözüme ulaşılması yönündeki gelişmelerin, Türkiye'nin dış politikasındaki önemli adımları oluşturduğunu vurgulayan Erdoğan, “Her zaman söylüyorum, Kıbrıs'ta çözüm hususunda bizim için tek zemin Birleşmiş Milletler'dir. Birleşmiş Milletler zemininde Kıbrıs problemini çözmeye hazır olduğumuzu hep ifade ettik, yine ifade edeceğiz” dedi.

Türkiye'nin AB üyeliğinin yalnızca AB ülkeleri ve Türkiye için değil Balkanlar, Asya, Ortadoğu ve Afrika'nın derinliklerine dek uzanan çok geniş bir coğrafya için değerli bir fırsat olduğunu kaydeden Erdoğan, Türkiye'nin böyle bir özel konumunun bulunduğuna dikkati çekti.

Türkiye'nin, merkezinde yer aldığı Avrasya coğrafyasının istikrar ve işbirliği alanına dönüşmesi yolunda samimi çaba gösterdiklerini dile getiren Erdoğan, Bakü-Tiflis-Ceyhan petrol boru hattının da bunun açık bir kanıtı olduğunu kaydetti.

Yıl sonu itibarıyla Şah Deniz doğalgaz hattının devreye gireceğini, bunu kısa bir süre içinde Samsun-Ceyhan petrol boru hattının izleyeceğini anlatan Erdoğan, “Dolayısıyla Türkiye bu konuda adeta uluslararası terminal özelliği taşıyor. Bu da ne denli bir görev üstlendiğimizi ifade bakımından önemlidir” diye konuştu.

Erdoğan, kısa bir zaman sonra Yunanistan üzerinden Avrupa'ya doğalgaz taşıyacak hattı bitireceklerini, bunun çalışmalarının hem Yunanistan, hem Türkiye tarafından sürdürüldüğünü, bu projelerin ülkeleri birbirine bağladığını, stratejik ürünler noktasında birlikte atılan adımlarla bağların güçlendirildiğini kaydetti.

Erdoğan, barış, dostluk ve işbirliğini yakın coğrafyadan başlayarak dünya geneline yaymayı istediklerini, AB ülkeleriyle ilişkileri müzakere sürecinde daha ileri bir düzeye götürmeye çalıştıklarını dile getirdi.

ABD, Rusya ve Çin başta olmak üzere küresel ve bölgesel aktörlerle siyasal ve ekonomik ilişkilerin dostane bir zeminde ilerlediğini anlatan Erdoğan, Türkiye'nin bu ülkelerle ilişkilerini dostluk zemininde yürüttüğünü bildirdi.
Kardeş Asya cumhuriyetleriyle de tarihten gelen bağları bölgesel bir güç birliğine dönüştürecek adımlar attıklarını ifade eden Erdoğan, Kafkasya, Balkanlar, Uzakdoğu ve Afrika'nın tüm ülkeleriyle benzer ilişkilerin sürdüğünü söyledi.

TERÖRE KARŞI ORTAK MÜCADELE

Erdoğan, Ortadoğu'daki gelişmelere de değinerek, şöyle konuştu:

“Irak'taki gelişmeler bizi ciddi manada üzmektedir. İnanıyorum ki aynı üzüntüyü sizler de yaşıyorsunuz. Bunun çözüme ihtiyacı var. Hepimiz nereden tutabilirsek oradan girmek durumundayız. Ortalama her gün 60 kişi ölüyor. İnsan olarak bundan çok ciddi acılar duyuyoruz. Komşumuz olan bir ülke. Geleceğe yönelik orada daha çok yapacağımız işler var.

Aynı zamanda Kuzey Irak'ta bir terör örgütü var ve bu terör örgütü bize ciddi rahatsızlıklar veriyor. Öbür tarafta Lübnan'da yaşananları biliyorsunuz. Filistin'de son günlerde yaşananları gördünüz. Bütün bunlar bizleri üzüyor.

Teröre karşı ortak bir mücadelemizin olması lazım. Terörün küreselleşmesi insanlık için çok büyük bir tehdittir. Bizim aksine barışı küresel hale getirmemiz lazım. Bunun için çok ciddi çalışmalar yapmamızın gereğine inanıyorum. Farklı inanç, kültür ve ırk. Ne olursa olsun biz buradan hiçbir ayrıma gitmeden bu barışı sağlamak ve bunun için adımları atmak durumundayız.”

Erdoğan, yarın İstanbul'da medeniyetler ittifakı konusunda BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve İspanya Başbakanı Zapatero ile biraraya geleceklerini, çalışmalarının 2 gün süreceğini, sonuç bildirgesini yayınladıktan sonra BM'nin bu süreci sürdüreceğini bildirdi. Medeniyetler ittifakı çabalarının sonuç vermesini temenni eden Erdoğan, böylece çatışma isteyenlerin değil, medeniyetler ittifakını isteyenlerin dileğinin yerine gelmiş olacağını sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious