Erdoğan,Gül'ün adaylığı konusunda nabız yokluyor

Erdoğan,Gül'ün adaylığı konusunda nabız yokluyor.8935
  • Giriş : 08.08.2007 / 08:03:00

Başbakan Erdoğan, MYK üyelerine tek tek Gül'ün cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki fikrini sordu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

AK Parti MYK'sının 5.5 saat süren toplantısında Başbakan Erdoğan, kurul üyelerine tek tek Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığı konusundaki fikrini sordu. 14 üyeden 10'u "Gül bunu hak etti" dedi

AK Parti'nin tepe organı Merkez Yürütme Kurulu'ndan, Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanı adayı olmasının doğru olacağı eğilimi çıktı. Toplantıya katılan 14 üyenin 10'unun, "Gül'ün adaylığı doğru karar olur" yönünde görüş beyan ettiği öğrenildi. Başbakan Erdoğan, 22 Temmuz seçimlerinin ardından 23. Dönem'de AK Parti'nin Meclis yöneticilerini belirlemek üzere Merkez Yürütme Kurulu'nu topladı. 5 saat süren toplantıda ilk olarak yeni dönemde TBMM Başkanı'nın kim olacağı konuşuldu. Adı TBMM Başkan adayı olarak geçen Cemil Çiçek, Köksal Toptan, Vecdi Gönül, Murat Başesgioğlu, Ertuğrul Günay ve Dengir Mir Mehmet Fırat isimlerinin tek tek tartışıldığı toplantıda, Köksal Toptan isminin ise öne çıktığı öğrenildi. Toptan'ın muhalefetten de oy alacağına dikkat çekilerek, TBMM Adalet Komisyonu Başkanı olarak CHP'lilerin de takdirini kazanan ılımlı bir siyasetçi olduğuna dikkat çekildi.

MİLLETİN TAKDİRİ BU YÖNDE

Toplantıda daha sonra Cumhurbaşkanlığı konusu masaya yatırıldı. Başbakan Erdoğan, 11 genel başkan yardımcısı ile Genel Sekreter İdris Naim Şahin'in yanı sıra Kadın Kolları Başkanı Fatma Şahin ile Gençlik Kolları Başkanı Hakan Tütüncü'ye tek tek görüşlerini sordu. 14 MYK üyesinden 10'unun, Gül'ün adaylığına destek vererek, "Sayın Gül, aday olmalı. Adaylık artık onun hakkıdır. Millet de bu yönde takdir etti" dedi. 4 üye ise Gül'ün adaylığının bazı devlet kurumları ile AK Parti arasında krize sebep olabileceği endişesini dile getirerek, Başbakan Erdoğan gibi Abdullah Gül'ün de feragat edebileceğini söyledi. MYK üyelerinin görüşlerini tek tek not alan Başbakan Erdoğan, bu konuda yorum yapmadı. AK Parti yönetiminin, bu konuda son kararı Gül'e bırakacağı, vereceği her kararda da Gül'e sonuna kadar destek olacağı kaydedildi. Başbakan Erdoğan, bugün toplanacak MKYK’da da Gül'ün Cumhurbaşkanı adaylığı için nabız yoklayacak.

SON ViRAJ DÖNÜLÜYOR

Başbakan Erdoğan, TBMM Başkanı'nın yanı sıra TBMM Başkanvekilleri ile grup başkanvekillerini belirlemek üzere bugün Merkez Karar ve Yönetim Kurulu'nu (MKYK) toplayacak. 22 Temmuz seçimlerinden yüzde 46.7 oyla çıkan ve 341 milletvekili ile Meclis'e giren AK Parti, 23. Dönem Meclis'in yöneticilerini bugün belirleyecek. AK Parti Zonguldak Milletvekili Köksal Toptan isminin TBMM Başkan adayı olarak MKYK üyelerine sunulmasına kesin gözü ile bakılırken, toplantıda TBMM Başkanvekilleri ile AK Parti Grubu'nda yöneticilik yapacak grup başkanvekilleri de belirlenecek. MYK toplantısında 3'ü TBMM Başkanvekili 5'i de Grup Başkanvekili olarak benimsenen 8 isim Hüseyin Çelik, Ülkü Güney, Ertuğrul Günay, Sadulah Ergin, Haluk İpek, Murat Başesgioğlu, Salih Kapusuz, ve Eyüp Fatsa'dan oluştu. Bu isimler MKYK üyelerinin onayına sunulacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious