Erdoğan: 25 yaşındakileri aday göstereceğiz

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 22 Temmuz'da yapılacak genel seçimlerde 25 yaşındakileri de milletvekili adayı göstereceklerini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, TBMM'deki çalışma odasından ayrılırken gazetecilerin, AK Parti'nin 25 yaşının dolduranlardan milletvekili adayı gösterip göstermeyeceklerine ilişkin sorusuna, "25 yaşındakilerden aday göstereceğiz. Neticesi ne olur bilmem" diye cevap verdi.

Başbakan Erdoğan, birleşik oy pusulası konusundaki düzenlemelerin yarın Meclis gündemine geleceğini söyledi.

Eski Adalet Bakanı Cemil Çiçek de, AK Parti'nin 25 yaşındaki adayların başvurusunu kabul edeceğini belirtti.

Çiçek, TBMM'de gazetecilerin konuya ilişkin sorusunu cevaplarken, "AK Parti, 25 yaşındaki adayların başvurusunu kabul edecek. O konuda bir sorun yok. Çünkü Anayasa değişti ve seçilme yaşı 25 olarak belirlendi. Anayasa üst norm olduğu için Anayasa hükmü uygulanır. Anayasa hükümleri seçim Kanunu hükümlerinin üstündedir" diye konuştu.

1'inci tur oylaması tamamlanan 25 yaş ve birleşik oy pusulasına ilişkin Anayasa Değişikliği teklifi de yarın gündeme gelecek.

Değişikliğin ikiye ayrılacağı, 25 yaşa ilişkin uygulama askıya alınırken, birleşik oy pusulasına ilişkin düzenleme yarın gündeme alınacak.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, 19 Ekim 2006'da milletvekili seçilme yaşının 30'dan 25'e indirilmesini öngören kanunu onaylamıştı.

2'nci tur oylama yarın

TBMM Genel Kurulu'nda, "Seçimlerin 4 yılda bir yapılmasını, cumhurbaşkanının 5 artı 5 sistemi ve halkoyuyla seçilmesini" de öngören Anayasa Değişikliği teklifinin ikinci tur oylaması yarın yapılacak.

Oylama tamamlanıncaya kadar çalışacak olan Genel Kurul'da başka bir iş ele alınmayacak.

TBMM Genel Kurulu, 11, 12, 13 ve 14 Mayıs 2007 tarihlerinde çalışmayacak, 15 Mayıs Salı günü ise saat 15.00'te toplanacak.

Seçim 22 Temmuz'da

Meclis Genel Kurulu, 3 Mayıs'ta AK Parti'nin ''genel seçimlerin 22 Temmuz'da yapılması'' yönündeki önergesini kabul etti. Türkiye 22 Temmuz'da sandık başına gidecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious