Erdoğan 301. madde tartışmalarına Katar'dan katıldı

Erdoğan 301. madde tartışmalarına Katar'dan katıldı.15188
  • Giriş : 14.04.2008 / 18:05:00

Başbakan, TBMM gündemine gelen 301. maddedeki düzenlemeyle ilgili tartışmalara Katar'dan katıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Resmi bir gezi için Katar'ın başkenti Doha'da bulunan Erdoğan, Meclis Başkanı Köksal Toptan'ın, "301. maddede Cumhurbaşkanının yetkili kılınmasını eleştirmesi üzerine Erdoğan yapacakları düzenlemeyi savundu. Erdoğan, güven telkin etmesi amacıyla dava açma izninin Cumhurbaşkanına verilmesi gerektiğini düşündüklerini dile getirdi, "Cumhurbaşkanı partiler üstü bir makam olduğu için kararın verilmesi çok daha güven telkin eder düşüncesiyle böyle bir adımın atılmasının faydalı olacağına inandık" dedi.

Başbakan Erdoğan, Katar Kralı Al Thani'nin verdiği yemeğin ardından kaldığı Four Seasons Hotel'de basın mensuplarının, "TCK 301 ile ilgili tartışmalar yaşanıyor. TBMM başkanının açıklaması oldu. Bununla ilgili görüşleriniz nelerdir" sorusuna Başbakan Erdoğan şu cevabı verdi: "Biz bu konuyla ilgili konuyu grubumuzda enine boyuna görüştüğümüz gibi bazı sivil toplum örgütleriyle de yaptığımız görüşmeler çerçevesinde bu adımı attık. Olayın adalet bakanlığında kalmış olmasının da getireceği sıkıntılar şu olacaktı; hep şu söylenecekti, 'Adalet bakanı siyasidir, işte siyasi olarak böyle bir kararı verdi' diyeceklerdir. Olumlu olduğu zaman farklı yaklaşacaklar, olumsuz olduğu zaman farklı yaklaşacaklar. Cumhurbaşkanı ise partiler üstü bir makam olduğu için cumhurbaşkanlığı makamında böyle bir değerlendirmenin, böyle bir adımın atılması, kararın verilmesi çok daha güven telkin eder düşüncesiyle biz böyle bir adımın atılmasının faydalı olacağına inandık. Buradan hareketle de adımı böyle attık"

Ortadoğu'daki gelişmeleri ele aldık

Erdoğan, İsrail Dışişleri Bakanı Livni ve Fransa Sosyalist Parti Lideri Royal'le yaptığı görüşmelerin sorulması üzerine de şunları kaydetti: "Gerek Sayın Livni ile gerek sayın başbakan ile Türkiye-Katar ilişkilerini görüşmemizin yanında uluslar arası konuları da ele alma fırsatı bulduk. Gerek Irak, gerek İsrail-Filistin, Ortadoğu buralardaki temasları değerlendirme fırsatımız oldu. Bunun yanında biliyorsunuz Fransa'nın son seçimlerdeki başkan adayı Sayın Royal ile görüşmemiz oldu. Bu görüşmede ağırlıklı olarak AB sürecini görüştük. Bu süreç içerisinde ana muhalefet olarak onların da desteklerini kendilerinden rica ettik. İsrail Başkanı Livni ile görüşmede de Türkiye-İsrail ilişkilerini ile Ortadoğu'daki son gelişmeleri değerlendirdik ve gel

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious