Erdoğan: "301'inci madde AB'nin dayatması değil"

Erdoğan:
  • Giriş : 16.04.2008 / 08:14:00
  • Güncelleme : 16.04.2008 / 08:30:53

Erdoğan, "Biz iktidar olarak bir an önce 301'inci maddeyi çıkarmayı hedeflemiş durumdayız" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, TCK'nın 301'inci maddesini ''Türkiye'nin ciddi bir talebi olarak, bu talepten dolayı gündemlerine aldıklarını ve bu talep üzerine de bu çalışmayı gündeme getirdiklerini'' söyledi.

Erdoğan, "Biz iktidar olarak bir an önce 301'inci maddeyi çıkarmayı hedeflemiş durumdayız" dedi.

Başbakan Erdoğan, Katar'a gerçekleştirdiği ziyaret dönüşü Esenboğa Havalimanı'nda gezisi hakkında bilgi verdi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Erdoğan TCK'nın 301'inci maddesindeki değişikliğe ilişkin bir soruyu, yapılan çalışmalara herkesin olumlu yaklaşmasının mümkün olmadığını belirterek doğrulara da 'yanlış', diyenlerin olabileceğini kaydetti.

Erdoğan, "Tabii bizim özellikle üzerinde durduğumuz konu; Türk Milleti'ne saygısızlık ifadesi gündeme getirilirken, 301'in daha başında, birinci fıkra da Türk Milleti'yle başlıyor. Yani Türk Milleti'ne hakaret içeren bir şey söz konusu olduğu zaman, bunun tevziyesi orada gündemde. Aynı şekilde 'Türkiye Cumhuriyeti'. Kaldı ki şu anda arkadaşlarımız Komisyon'da bunun çalışmasını yapacaklar, değerlendirilmeleri yapılacak" diye konuştu.

TCK'nın 301'inci maddesinin değiştirilmesi konusundaki "bu Avrupa Birliği'nin dayatmasıdır" gibi yaklaşımların "şık yaklaşımlar olmadığını" dile getiren Başbakan Erdoğan Avrupa Birliği'nin böyle bir talebi olabileceğini fakat bunu bir 'dayatma' olarak değerlendirmenin yanlış olacağını söyledi.

Türkiye olarak Avrupa Birliği ile müzakere süreci içerisinde olan bir ülke olduklarını hatırlatan Erdoğan, 301'e muhalefet edenlerin de Avrupa Birliği'nin Kopenhag Siyasi Kriterleri'ne yönelik olarak olumlu çalışmalar yaptıklarını hatırlattı.

"Bu olumlu çalışmaları yapanlar, neden sonra bu işe tamamen aykırı tavır içerisine girmişlerdir" diyen Erdoğan, "Ama Avrupa Birliği'nin yetkilileri, dönem başkanları gelip de kendileriyle ikili görüşmeler yaptıkları zaman 'Biz de Avrupa Birliği'nden yanayız, biz de Avrupa Birliği'ne karşı değiliz' gibi yaklaşımları da kapalı kapıların arkasında ne yazık ki söylüyorlar" diye konuştu.

Başbakan Erdoğan, 301 maddeyle ilgili değişikliği, "ülkenin ciddi bir talebi olarak, bu talepten dolayı ve bu talep üzerine gündeme getirdiklerini" ifade ederek bu maddeyi çıkarmayı hedeflediklerini söyledi.

Başbakan Erdoğan, dava açılmasına izin yetkisi konusundaki tartışmalarla ilgili bir başka soruyu cevaplandırırken ise "Cumhurbaşkanımızla ilgili buradaki yaklaşımımız, bir siyaseten tarafsızlık ilkesine en uygun makam orası olduğu için böyle düşünülmüştür" cevabını verdi.

Erdoğan, "'Adalet Bakanı bu kararı versin' diye bu önergenin içerisinde olmuş olsaydı, şu anda bu şekilde yaklaşım içerisinde olanlar o zaman da diyeceklerdi ki, 'bu farklı siyasi görüşten gelenler olduğunda yaklaşım siyasi olacak.' Böyle yaklaşacaklardı. Bunu enine boyuna aramızda müzakere ettik, konuştuk, böyle olmasının çok daha isabetli olacağına inandık. Fakat tüm bununla birlikte tabii ki Komisyon'da tartışılacak, görüşülecek ve ondan sonra da nihai adımımızı Genel Kurul'da atmış olacağız" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious