Erdoğan: ABD ziyareti faydalı oldu

Erdoğan: ABD ziyareti faydalı oldu.76539
  • Giriş : 09.11.2007 / 08:00:00

Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretinin terör ve 1915 olayları konusunda faydalı olduğunu ve bunun da önümüzdeki süreçte görüleceğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Erdoğan, İtalya ziyareti dönüşünde Esenboğa Havalimanı'nda açıklama yaptı. Erdoğan, Başkan Bush'la yaptığı görüşmede Irak'ın kuzeyinden kaynaklanan PKK terörüne ve bu örgütün o bölgedeki mevcudiyetine son verilmesi başta olmak üzere gündemlerindeki öncelikli konularda kapsamlı ve yararlı görüş alışverişinde bulunduğunu söyledi.

Erdoğan, "Görüşmede özellikle terörizmle mücadelede yoğun işbirliğinin geliştirilmesi konusunu ve konuya yönelik olarak özellikle altı çizilerek yapılan şu vurgu önem taşıyor. Bana göre bu 'vurgu'nun üzerinde durulması gerekir. 'PKK Türkiye'nin düşmanıdır. PKK Irak'ın düşmanıdır. PKK, ABD'nin düşmanıdır. PKK, bir terör örgütüdür. Bu ortak düşmanımıza karşı ortak mücadele edeceğiz' ifadesi zannediyorum maksadı hasıl eden ifadedir. Bu ortak mücadelede ilk adım tartışılmaz olan istihbarattır. İstihbarat paylaşımının gerek sesli gerek görüntülü olarak paylaşımının, sürekli ve yaygın adımın atılması özellikle vurgulandı"dedi.

Erdoğan, 1915 olayları hakkında ABD Temsilciler Meclisi'ne sunulan karar tasarısını ele aldıklarını ifade eden Erdoğan, ABD yönetiminin başta Başkan Bush olmak üzere görüşlerini ifade etme imkanı bulduğunu belirtti. Erdoğan, Başkan Bush'la yaptığı görüşmede bölgesel ve uluslararası sorunları en üst düzeyde ele alma imkanı bulduklarına işaret ederek, "Ziyaretimiz, hassasiytelerimizin daha iyi anlaşılbilmesi açısından hem zaman hem de içerik itibariyle yararlı olmuştur." diye konuştu.

Ziyaretle ilgili birçok şeyin yazılıp söylendiğini vurgulayan Erdoğan, ziyaret üzerinden siyaset yapılmasının da çirkin olduğunu belirtti. Erdoğan, ziyaretlerinin gerek ülkemizdeki hedefler açısından gerekse terörle mücadele konusunda, 1915 olayları konusunda faydalı olduğunu ve bunun da önümüzdeki süreçte görüleceğini vurguladı.

"İTALYA BAŞBAKANI İLE HER YIL ZİRVE YAPILACAK"

Erdoğan, ABD ziyareti sonrasında İtalya'ya geçtiğini ve İtalya Başbakanı Romano Prodi ile faydalı görüşme yaptığını söyledi. Erdoğan, bu yıldan itibaren İtalya Başbakanı ile yılda bir kez Türkiye'de ve İtalya'da bir araya gelme konusunda zirve yapılması kararına varıldığını söyledi. İtalya'nın bu zirveyi Almanya, Fransa ve İspanya ile yaptığını kaydeden Başbakan, bu ülkere Türkiye'nin de eklendiğini söyledi.

Erdoğan, İtalya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerin son beş yıl içerisinde çok ciddi bir artış gösterdiğini ve İtalya'nın Türkiye'nin üçücün ticari ortağı durumuna geldiğini belirtti. Erdoğan, İtalya ile Türkiye arasındaki ticaret miktarının geçen yıl 12 milyar Avro olduğunu, bu yıl ise bu rakamın 17 milyar Avro olarak beklendiğini vurguladı. Erdoğan, Türkiye'de ticaret yapan İtalyan şirketi sayısının 1988 yılında 18 olduğunu, bu gün ise bu rakamın beş yüzün üzerine çıktığını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, İtalya'daki görüşmelerinde Türkiye'nin maruz kaldığı terör saldırılarını ve 1915 olaylarını gündeme getirdiklerini belirtti.

Başbakan Erdoğan'ı havalimanında Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek ve İçişleri Bakanı Beşir Atalay karşıladı. Erdoğan'ın açıklama sonrasında Bakan Çiçek'le kısa bir süre özel görüşme yaptı.

Geziye katılan Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Ergin Saygun, havalimanından sivil kıyafetiyle ayrıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious