Erdoğan ABD'ye gidiyor

  • Giriş : 14.12.2006 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, New York'ta 18-19 Aralık tarihleri arasında yapılacak “Medeniyetler İttifakı Uygulama Süreci” toplantısına katılmak üzüre ABD'ye gidecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Toplantı için 17 Aralık Pazar günü ABD'ye hareket edecek olan Başbakan Erdoğan'ın, İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan ile bir araya gelecek. Erdoğan'ın temasları çerçevesinde ayrıca BM'de bazı liderlerle de bir araya gelmesi bekleniyor. BM'nin yeni genel sekreteri Ban Ki-Moon'un da katılacağı toplantıda, proje ile ilgili nihai belge açıklanacak.

Başbakan Erdoğan, New York temaslarının ardından 20 Aralıkta Türkiye'ye dönecek. Proje çerçevesinde oluşturulan “Akil Adamlar Grubu” son toplantısını bir süre önce İstanbul'da gerçekleştirmişti. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın evsahipliği yaptığı Akil Adamlar Grubu'nun toplantısına, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve İspanya Başbakanı Jose Luis Rodriguez Zapatero da katılmıştı.

Proje kapsamında oluşturulan Akil Adamlar Grubu, hazırladığı eylem planını, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri'ne sunmuştu.

Toplantıda sunulan 35 sayfalık raporda, Akil Adamlar Grubu'nun Medeniyetler Çatışması fikrini kabul etmediği kaydedilirken, İslam dünyası ile batı arasındaki görüş ayrılığının ana nedenin dini değil, siyasal olduğu tespitine yer veriliyor.

Raporda, dinsel ve ulusal topluluklar arasındaki tansiyonu azaltacak, kriz zamanlarında anlayış köprüsü kuracak mekanizmaların geliştirilmesi de tavsiye ediliyor. Söz konusu belgeyle, Medeniyetler İttifakı Projesi'nin fiili hale gelmesi planlanıyor.


Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious