'Erdoğan aday olsa yüzde 90 oy alır'

'Erdoğan aday olsa yüzde 90 oy alır'.10964
  • Giriş : 10.01.2009 / 08:44:00

İskele Sancak'ta Gazze tartışıldı, Türkiye'nin olaya müdahil oluşu konuşuldu. Programda bir de Erdoğan'ın 'Yüzde 90 oy alır' iddiası vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İsrail uluslar arası bütün girişimlere ve çağrılara rağmen Gazze'deki katliamını sürdürürken Ortadoğu'daki son durum Erhan Çelik'le İskele Sancak'ta tartışıldı

Erhan Çelik'le İskele Sancak'ta bu hafta Ortadoğu'daki son durum masaya yatırılıyor. Programa konuk olarak Akşam Gazetesi Yazarı Hüsnü Mahalli, Seta Vakfı Başkanı İbrahim Kalın, Zaman Gazetesi Yazarı Ali Bulaç, Gazeteci Yazar Mustafa Özcan ve Radikal Gazetesi Yazarı Ceyda Karan katıldı.

İsrail'in insanlık dışı katliamı nereye gidiyor? Gazze katliamının arkasında hangi nedenler var? Aylardır ambargo altındaki Filistin halkı nasıl direniyor? Arap ülkeleri neden birlik olamıyor? Dünya ülkeleri neden bu katliamı durdurmakta aciz kaldı? Türkiye'nin aktif politikası Arap dünyasında ve Filistin'de nasıl yankı buldu? Türkiye Gazze'ye asker gönderecek mi? Katliam bölgeyi ve bölge politikalarının geleceğini nasıl etkiler? Ortadoğu'da son duruma ilişkin merak edilen tüm sorulara yanıt aranacak olan Erhan Çelik'le İskele Sancak'a akademisyenler, siyaset bilimciler, gazeteciler ve bürokratlar konuk oluyor. Ortadoğu'nun bitmek bilmeyen sorunu programda masaya yatırıldı.

PROGRAMDAN SATIRBAŞLARI

'TÜRKİYE ORTADOĞU POLİTİKASINI DEĞİŞTİRDİ'

Geçen gün Milli Güvenlik Kurulu'nda çıkan 'İsrail derhal saldırılarını sonlandırmalı' kararına dikkat çeken Ali, Türkiye'nin ilk kez böyle bir karara imza attığını ve bunun da Ortadoğu politikalarında köklü bir değişikliğie gittiğinin işareti olduğunu söyledi.

HAMAS MI ATEŞKES İSTİYOR İSRAİL Mİ?

Seta Vakfı Başkanı İbrahim Kalın, İsrail'in ateşkesi düşünmek gibi bir politikasının olmadığını söyleyerek, 'İsrail'in Hamas gibi bir düşmana her zaman ihtiyacı var. Kısa sürede ateşkes istemiyorlar. Başbakanlıkta gözü olan Genelkurmay Başkanı Barack, saldırıdan önce anketlerde 3. sırada çıkıyordu şimdi ise neredeyse ilk sıraya yükseldi. Yani hemen ateşkes olacağını düşünmüyorum. En azından 10 Şubat'a kadar devam eder diyorum' dedi.

'ARAP LİDERLER HAMAS'IN BİTMESİNİ İSTİYOR'

Hüsnü Mahalli, Şimon Peres'in 'Arap liderler benden Hamas'ı bitirmemizi istiyor' sözlerinin doğru olduğunu düşündüğünü söyledi. Mahalli, aslında Arap liderlerin kendi halklarından bile sıkıntılı olduklarını ifade etti.

MEZHEP FARKLARI MÜSLÜMAN ÜLKELERİ BÖLÜYOR MU?

Vakit yazarı Mustafa Özcan, iktidardaki liderlerin görüş ayrılıkları olmadığını ancak halkları arasında mezhep ayrılıklarını olduğunu belirtti. Ancak bu durumun İran için geçerli olmadığını söyledi ve El Kaide'nin İran'ın destekler tututumunu örnek verdi.

Özcan ayrıca, İsrail'in bu kanlı saldırılarının Filistin halkını birleştirceği görüşünü savundu.

80 FİLİSTİNLİ 1 İSRAİL MİLLETVEKİLİ EDER

Ali Bulaç, İsrail'de genel kanın ne derece vahim olduğunu '80 Filistinli öldüren 1 vekil kazanır' derken saldırıların daha ne kadar süre devam edeceğinin de ipuçlarını verdi. Öte yandan Hüsnü Mahalli, İsrail jetlerinin alçak uçuşları sırasında Filistinli hamile kadınların düşük yaptığı sözlerini de ekledi.

OBAMA BU SÜRECE ETKİ EDER Mİ?

Ceyda Karan, sızdırılan bilgilere göre, Obama'nın göreve başladığında sürece barışcıl katkılarda bulunacağını ve Hamas ile gizliden görüşmeler yaparak, tabanınından bu sorunun çözümüne ulaşmaya çalışacağını söyledi.

TÜRKİYE'NİN TEPKİSİ SERT OLMADI

Seta Vakfı Başkanı Kalın, Türkiye'nin aslında belirtildiği gibi çok sert tepki veremediğini söyledi. 'Olması gerek bir tepkiydi. Beklendiği gibi sert olmadı. Biz daha sert bir açıklama beklerdik. Tam BM Güvenlik Konseyi'ne üye olduğu bu zaman da daha sert tepki olabilirdi' dedi.

ERDOĞAN MISIR VE SURİYE'DE ADAY OLSA YÜZDE 90 ALIR

Erdoğan, içinden gelen tepkiyi veremediğini söyleyen Hüsnü Mahalli, Arap liderlerden daha fazla bu davaya sahip çıktığını ifade etti. Mahalli, 'Erdoğan konuşurken bakıyorum yüz ifadelerine, söyleyecekleri var ama söyleyemiyor. Bu tutumla Suriye ve Mısır'da aday olsa en az yüzde 90 oyla iktidara gelir' diyerek de ilginç bir sav ortaya attı.

BUNDAN SONRA NELER OLACAK?

Ortadoğu'da bundan sonra da değişen birşeyin olamayacağını hiç yoktan en az 10 yıllık bir sürede olumlu gelişmeleri beklemediğini söyleyen Mustafa Özcan, bölgenin daha büyük krizlere gebe olduğunu söyledi.

Ali Bulaç da Türkiye'nin bölgede etkinliğini artırmak için Mısır ve İran'la ilişkilerini daha da ileri seviyelere çıkarması gerektiğinin alıtını çizdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*