Erdoğan: Adayım Gül

  • Giriş : 24.05.2007 / 23:19:00

Erdoğan, "Yeni Köşk sürecinde de adayım Gül" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, cumhurbaşkanlığı için kendi adayının yeni süreçte de Dışişleri Bakanı Abdullah Gül olacağını söyledi.
ATV'de cumhurbaşkanlığı ve genel seçim sürecine ilişkin soruları yanıtlayan Başbakan Erdoğan, "Adayı konuşmak erken ama bu yola girmiş olan bir kişi var Gül. Tabii bundan sonra nasıl karar verir bilemem. Ama karar vermesi halinde desteğim ondan yana olacaktır. Bunu kendisine inandığım için söylüyorum" dedi.
Erdoğan, partisinin seçim hazırlıklarına ilişkin bilgiler ve "kontenjandan" dediği yeni milletvekili aday adaylarından isimler de verdi.
Erdoğan, "Doğrusu şu anda görüşme halinde olduğumuz ve bizimle beraber bu yolculuğa çıkacak olan, kamuoyumuzun da yakından tanıdığı isimlerden biri Ertuğrul Günay. Ertuğrul Bey'le inşallah önümüzdeki günlerde adaylığını açıklayacağız. Bunun dışında Haluk Özdalga yine aynı şekilde mutabık kaldığımız arkadaşlarımızdan bir tanesi" dedi.

"Biz toplumsal merkezdeyiz"

Başbakan Erdoğan, "Parti sola mı kayıyor?" şeklindeki bir soru üzerine, "Biz, toplumsal merkezdeyiz. Bunun için de toplumsal merkezde bir siyasi parti olarak siyasi literatüre bunu yerleştiriyoruz. Ülkemizde laik, sosyal, bir hukuk devleti noktasında kalkınma, adalet, bu işi dengede tutan bir anlayışı ve temiz siyaset anlayışını paylaşanları muhafazakar demokrat siyaset kimliği yelpazesinde kimliğimizle birlikte, toplumsal merkezde buluşturmaya gayret ediyoruz"yanıtını verdi.
Adaylara ilişkin başka isimler sorulması üzerine de Erdoğan, eski YÖK Başkanı Mehmet Sağlam ve Mehmet Şimşek'in, bunun dışında Hamza Yerlikaya, Reha Çamuroğlu ve Osman Yağmurdereli'nin ismini verebileceğini söyledi.
Başbakan Erdoğan, seçime kadar AK Partili milletvekillerine müzakere yasağı getirdiğini de söyledi.
AK Partili milletvekilleri, diğer partilerin katılımı ile gerçekleşen tartışma programlarına katılamayacak.
Erdoğan kararın gerekçesi sorulduğunda "9 partinin olduğu yerde oklar iktidar partisindedir.Sadece 5 dakika biz konuşacağız, 40 dakika onlar konuşacak"dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious