Erdoğan AKP yönetimiyle görüşecek

  • Giriş : 18.04.2007 / 00:00:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı adaylığı kararının şekillenmesinde bugün kritik bir gün.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Erdoğan, bugün AK Parti yöneticilerinin fikrini alacak, ardından da Köşk konusunda kararını verecek.

Bugünkü AK Parti MKYK toplantısı önemli, çünkü Erdoğan daha önceki açıklamalarında, "Oradan çıkacak karar, beni bağlayıcı bir karardır" diye konuşmuştu.

Erdoğan dün de cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda muhalefetin nabzını yokladı. Erdoğan önce DYP lideri Mehmet Ağar ile daha sonra da ANAVATAN Partisi Genel Başkanı Erkan Mumcu ile bir araya geldi.

DYP Genel Başkanı Mehmet Ağar cumhurbaşkanlığı sürecinde ANAVATAN Partisi ile istişare içinde olacaklarını belirtti. Ağar, kendisine hakaret ettiği gerekçesiyle Baykal'la görüşmeyeceğini açıklayan Erdoğan'a CHP'yi de ziyaret etmesini söyledi.

Erkan Mumcu ise, Erdoğan'a, "Cumhurbaşkanlığı seçimi konusu ülkeyi kamplara bölecek bir tartışmaya neden olmamalı. Anayasa'yı değiştirip seçim için halka gidilsin" önerisinde bulundu.

Baykal görüşme fikrine açık

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal ise prensip olarak AK Parti'den bir adaya karşı değil.

Baykal, dün CNN TÜRK’ta yayınlanan Tarafsız Bölge programına katıldı. Baykal, Erdoğan'ın DYP ve ANAVATAN ile yaptığı ziyaretleri, 367 tartışmasına bağladı.

CHP lideri, Erdoğan'la görüşme kapısını açık bıraktı, "Bu teması harekete geçirme şansı onun elinde" dedi.

Memur-Sen ve Hak-İş'ten destek

Başbakan Erdoğan, dün ayrıca Memur-Sen ve Hak-İş sendikalarının yöneticileriyle cumhurbaşkanlığı konusunu görüştü.

İki sendika da Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı adayı olmasına destek verdi; "Meclisin iradesi, cumhurbaşkanını belirler" mesajı verdi.

Erdoğan, önce Memur-Sen Başkanı Ahmet Aksu ve yönetim kurulu üyelerini kabul etti. Memur-Sen görüşmede, Meclis’in iradesine güvendiklerini söyledi.

Erdoğan'ın Hak-İş heyetiyle yaptığı görüşmeden de benzer bir sonuç çıktı. Hak-İş Başkanı Salim Uslu, Erdoğan'a Meclis’in iradesinin, cumhurbaşkanın niteliklerini belirlemeye yeterli olacağını söyledi.

Başbakan Erdoğan'la geçen hafta görüşen Türk-İş ise, cumhurbaşkanlığı için "uzlaşma" çağrısı yapmıştı.

Cumhurbaşkanlığı süreci resmen başladı

Türkiye Cumhuriyeti'nin 11'inci cumhurbaşkanının seçileceği süreç 16 Nisan Pazartesi saat 09.00 itibarıyla başladı. Adaylık başvuruları, 25 Nisan Çarşamba günü saat 24.00'te sona erecek. Kalan 20 gün içinde de seçimler yapılacak.

TBMM Danışma Kurulu, adaylık başvuru sürecinin son günlerinde Meclis Başkanı Bülent Arınç'ın başkanlığında toplanarak, seçim turlarının hangi tarihlerde yapılacağını belirleyecek.

Daha önce yapılan toplantıda, ilk turun ya 26 Nisan ya da 3 Mayıs'ta yapılması konusunda mutabakata varılmıştı.

Oylamalar

En az 3'er gün arayla yapılacak oylamaların ilk iki turunda, üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunun (367) oyu sağlanamazsa 3'üncü tur oylamaya geçilecek ve 3'üncü turda üye tam sayısının salt çoğunluğunu (276) sağlayan aday, Cumhurbaşkanı seçilmiş olacak.

Bu turda üye tam sayısının salt çoğunluğu sağlanamadığı takdirde, 3'üncü turda en çok oyu alan iki aday arasında 4'üncü tur yapılacak. Bu oylamada da cumhurbaşkanının seçilebilmesi için gerekli olan 276 oy sağlanamazsa TBMM seçimleri yenilenecek.

Meclis dışından aday olmak için ise 110 milletvekilinin imzası gerekiyor, ancak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamalarda, Meclis dışından bir Cumhurbaşkanı olmayacağını dile getirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious