Erdoğan alevlendirdi CHP üzerine gidiyor

Erdoğan alevlendirdi CHP üzerine gidiyor.11027
  • Giriş : 06.05.2009 / 23:25:00

Başbakan Erdoğan'ın 'Orada şaibeli bir başkan var' diyerek tartışmaların odağı haline gelen Adana için CHP de Meclis'e soruşturma önergesi verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana Milletvekili Hulusi Güvel, Adana seçimlerinin araştırılması için Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) araştırma önergesi verdi.

Adana seçimlerinin şaibe iddialarına neden olduğuna dikkat çeken Güvel, önergede "Adana ilimizde 29 Mart 2009 tarihinde yapılan yerel seçimlerde gündeme gelen hile ve şaibe iddiaları seçimin meşruiyetine gölge düşürmüş, kamuoyunda seçimlerin güvenirliliği konusunda ciddi şüpheler oluşmasına neden olmuştur" dedi.

Güvel, Meclis Başkanlığı'na sunduğu araştırma önergesinde, Başbakan Erdoğan ile MHP arasında tartışmaya yol açan Adana seçimlerinin araştırılması için Meclis Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi. Önergede Adana'da özellikle Büyükşehir Belediye Başkanlığı için bütün siyasi partilerin seçime şaibe karıştığı, seçim güvenliğinin yeterince sağlanamadığı iddialarını gündeme getirdiğini kaydedildi.

Seçime şaibe karıştırılacağı iddialarının daha seçim başlamadan Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Aytaç Durak tarafından dile getirildiği vurgulanan önergenin gerekçesi şöyle:

"29 Mart 2009 tarihide yapılan yerel seçimlerde Adana Büyükşehir Belediye Başkanlığı için yapılan seçime katılan bütün partiler tarafından seçimlerde şaibe bulunduğu, seçim güvenliğinin yeterince sağlanamadığı yolunda iddialar dile getirilmiştir. Bizzat Sayın Başbakan tarafından, Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Aytaç Durak tarafından seçimlerde hile yapıldığı iddia edilmiştir. Büyükşehir belediye başkanlığı seçiminde kullanılan oy pusulaları olduğu iddia edilen üzerinde mühür bulunan zarflar Adana'da çeşitli yerlerde bulunan çöplüklerden çıkmış, oy sayımlarının adil yapılmadığı, partiler arasında oy kaydırması yapıldığı, seçimin hemen sonrasında bazı bakanların il seçim kuruluna baskı yaptıkları yolundaki iddialar ulusal ve yerel basına yansımıştır. Seçime şaibe karıştırılacağı iddiaları daha seçim başlamadan Büyükşehir Belediyesi Başkan Adayı Aytaç Durak tarafından dile getirilmiştir. Seçimlerden hemen sonra seçim sonuçlarına çeşitli partilerce İl ve İlçe seçim Kurulları nezdinde itirazda bulunulmuş, bu itirazlar İl ve İlçe seçim Kurullarınca reddedilmiştir. Seçimlere gölge düşüren ve yetkili ağızlarca da ifade edilen hile iddialarının araştırılması ve bu konuda alınacak önlemlerin Yüce Meclisimizce tespiti amacıyla bir Meclis Araştırması açılmasının yerinde olacağı düşüncesindeyiz."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*