Erdoğan altın anahtarı aldı

  • Giriş : 23.12.2006 / 00:00:00

Dünyanın en büyük kuyumcu kompleksi olan "Kuyumcukent" Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Eski Kapalıçarşı esnafının yeni mekanı olan ve 200 milyon dolara mal olan Kuyumcukent'in piyasa değeri 1 milyar dolar olarak belirlendi.

Başbakan Erdoğan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde temelini attığı ve 10 yıl sonra yapımı tamamlanan Kuyumcukent'in açlışını yaptı. Açılış sırasında Kuyumcukent Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Ercan Özgür Başbakan Erdoğan'a yeni tesisin altın anahtarını hediye etti. Erdoğan açılış kurdelesini hayırlı olsun temennisinde bulunarak, "Ya Allah, Bismillah" diyerek kesti. Ardından yeni tesisi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Yenibosna'da, Sınırlı Sorumlu İstanbul Kuyumcu Sanatkârları Toplu İşyeri Yapı Kooperatifi tarafından yatırımı gerçekleştirilen Kuyumcukent, sayısı bin 600'ü aşan kooperatif ortağıyla 'dünyanın en büyük entegre altın, mücevherat sanayi ve ticaret merkezi' konumunda. Kuyum imalat atölyeleri, toptan satış mağazaları, fabrika tipi büyük atölyeleri, çeşitli perakende mağazaları, sinemaları, 'fast food' üniteleri ve restaurantları ile Kuyumcukent üretici, tüketici, toptancı, perakendeci ve ihracatçıyı tek bir çatı altında buluşturacak entegre bir kompleks durumunda. 2 bin 200 işyerinin bulunduğ Kuyumcukent 1 milyar dolarlık piyasa değeri ile önemli bir yatırım olarak dikkat çekiyor.

Kuyumcukent, Türk kuyum sektörünün çağın gereklerine uygun, modern bir teknolojik alt yapı ile donatılmış bir mekânda gelişmesini ve dünya pazarları ile rekabet edebilmesini sağlamak amacıyla inşa edildi. Bu yer sayesinde altın, gümüş ve mücevherat üretimi ve ticareti yapan yaklaşık yüzden fazla ülkenin Türkiye'den alışveriş yapma imkânı daha da artacak.

Kuyumcukent'e günlük araç giriş çıkışının 15 bin, insan sirkülasyonunun, çalışanları ile birlikte 40-50 bin kişi arasında olacağı tahmin ediliyor. Bu tesiste, kuyumculuk ve tasarımcılık eğitimleri de gerçekleştirilecek. Amaç, tesis bünyesinde kurulacak çıraklık okulu ve mesleki eğitim lisesi ile geleceğin dünya çapında başarılı Türk tasarımcılarını yetiştirmek, sektöre nitelikli işgücü kazandırmak.

Toplam 180 bin metrekare arsa alanı dahilinde, 128 bin metrekarelik alan üzerinde kurulu olan Kuyumcukent, bağımsız iki bloktan oluşuyor. Atölyeler Bloğu ve Mağazalar Bloğu birbirinden bağımsız bloklar olup tüp geçitlerle birbirine bağlanıyor. Bloklar toplam 328 bin metrekarelik brüt inşaat alanı üzerinde yükseliyor. 7 katlı atölyeler bloğunda takı üretimi yapılacak. 5 katlı mağazalar bloğunda da çeşitli kuyum ve günlük alışveriş amaçlı perakende mağazaları ve restaurantlar, fast food üniteleri, sinemalar ve cafeler, bloğun her iki bitim köşesinde ise 7'şer katlı büro bölümleri yer alıyor.

Rakamlarla Kuyumcukent:

"Toplam yatırım tutarı: 200 milyon dolar

Tahmini rayiç değeri: 1 milyar dolar

Kooperatif ortak sayısı: Bin 626

Toplam İşyeri sayısı: 2 bin 191

Atölye adedi: 966

Fabrika tipi atölye adedi: 49

Yan hizmet mağaza adedi: 448

Ofis adedi: 127

Mağaza adedi: 601

Faaliyet gösteren işyeri adedi (toplam):195

Faaliyete girecek yeni işyeri adedi:124

Takı üretim kapasitesi: 750 ton

Atölye Bloğu: 196 bin metrekare

Alışveriş Merkezi alanı: 127 bin metrekare

Otopark: 3008 araç

İstihdam gücü: 30 bin kişi

Yıllık ciro hedefi:10 milyar dolar"

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious