Erdoğan: Andıç haberi mesajla geldi

  • Giriş : 09.03.2007 / 00:00:00

Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı'nın medya kuruluşlarını sınıflandırarak değerlendirdiği şeklindeki haberlerle ilgili olarak konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erdoğan, Genelkurmay Başkanlığı'nın medya kuruluşlarını sınıflandırarak değerlendirdiği şeklindeki haberlerle ilgili olarak konuyla ilgili ilk elden bir şey duymadıkça herhangi birşey söylemesinin mümkün olamayacağını söyledi.

Nokta Dergisi'nde yayınlanan Genelkurmay'ın medya kuruluşlarını değerlendirmeye aldığı şeklindeki haberin sorulması üzerine Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Gün boyunca Nevşehir'deydim. Bu arada bir çok proğrama katıldım. Konuyla ilgili sadece cep telefonuma adli soruşturma başlatıldığı şeklinde mesaj geldi. Konuyla ilgili ilk elden birşey duymadıkça herhangi bir açıklama yapmayı uygun bulmuyorum" dedi.

Başbakan Erdoğan, Azerbaycan'a hareketinden önce Eesenboğa Havalimanı'nda gündeme ilişkin soruları cevaplandırdı. Genelkurmay'ın medya kuruluşlarını değerlendirdiği ve kamuoyunda 'yeni bir andıç mı' tartışmaları ile ilgili olarak şunları söyledi: "Konuyla ilgili sadece cep telefonuma adli soruşturma başlatıldığı şeklinde mesaj geldi. Konuyla ilgili ilk elden birşey duymadıkça herhangi bir şey söylemem mümükün değil"

Andıç olayının sorulmasının ardından bir gazeteci TÜSİAD heyetinin Ankara temasları kapsamında CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı ziyaretinde "Başbakan isterse, Meclis te bir bütün olarak seçerse Erdoğan olabilir" şeklinde TÜSİAD Yönetim Başkanı Arzuhan Yalçındağ'ın açıklamarıyla ilgili soru sordu. Başbakan bu soruya "Nisan ayı geldiğinde cumhurbaşkanlığı konusunda olacak olacaktır" diye cevap verdi. Yalçındağ'ın mutabakat olursa seçilebilir şeklindeki açıklamalarının sorulması üzerine Başbakan "Beni tuzağa düşürmeye çalışmayın. Nisan ayı geldiğinde olacak olacaktır. Cumhurbaşkanılığı seçimi konusunda Anayasa'nın hükmü bellidir" dedi.

Erdoğan, Baykal'ın Cumhurbaşkanlığı hakkındaki sözleri ile ilgili olarak "Avare kaynak gibi döner" şeklinde benzetmede bulundu.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı Sezer'in yabancı doktorlarla ilgili yasayı veto etmesi ile ilgili olarak "Ben bu konuya inanıyorum. Ben gerçekleşmesine inanıyorum. Nasıl ki üniversiteler kurulurken yurtdışından hocalar getirildi. Şimdi de yabancı doktorların Türkiye'ye gelmesini sağlayacak böyle bir çalışma yapılmalı. Bilim neredeyse aranıp bulunmalı. Bu tasarıyı destekliyorum" dedi.

Erdoğan, basın toplantısbının ardından beraberinde Devlet bakanları Beşir atalay ve Mehmet Aydın ile birlikte Azerbaycan'a hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious