Erdoğan: Artık IMF'ye ihtiyacımız yok

Erdoğan: Artık IMF'ye ihtiyacımız yok.10914
  • Giriş : 25.06.2008 / 17:11:00

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin parasal ilişkiler noktasında artık IMF'ye ihtiyacı olmadığını belirtti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başbakan Erdoğan, Economist Conferences'in düzenlediği 16. Yuvarlak Masa Toplantısı'nda soruları yanıtladı.

Katılımcılardan Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı'nın, ''IMF ile ilişkilerin ne olacağı'' yönündeki sorusuna karşılık Başbakan Erdoğan, ''Parasal ilişkiler noktasında artık bizim IMF'ye ihtiyacımız yok. Göreve geldiğimizde, 5,5 yıl önce bizim IMF'ye 23,5 milyar dolar borcumuz vardı. Şu anda ise yaklaşık 10 milyar dolar borcumuz var. Bu bizim için bir problem oluşturmuyor'' dedi.

Erdoğan, özellikle akreditasyon noktasında ve müzakerelerde IMF'nin önemi olduğunu vurgulayarak, şu anda teknik çalışmaların, Devlet Bakanlığı, ilgili kişiler ve IMF yetkilileri arasında devam ettiğini ifade etti.

Geçen hafta Türkiye'de Yatırım Danışma Konseyi Toplantısı'nın yapıldığını hatırlatan Erdoğan, IMF Başkan Yardımcısı ile bu konuyu görüştüklerini belirterek, ''Öyle zannediyorum ki kısa bir zaman içeresinde aralardaki bu teknik çalışma bitecek ve bu teknik çalışmanın bitiminde de kararımızı birlikte açıklayacağız'' diye konuştu.

Bir başka katılımcının, ''enerji fiyatlarındaki artıştan dolayı cari açığın beklenenden daha fazla olmasının gündemde olup olmadığını sorması'' üzerine Başbakan Erdoğan, Türkiye'nin cari açığına bakıldığı zaman, Türkiye'nin petrole ödediği paranın cari açıkla hemen hemen aynı miktarda olduğunun görüleceğini söyledi.

Erdoğan, Türkiye'nin petrol ithalatçısı ülke olmasa böyle bir sorunu bulunmayacağını dile getirerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Özellikle doğalgazda son yıllardaki fiyat artışının bu kadar hızlı olması, elektrik fiyatlarını artık ciddi manada zorlamaya başlamıştır. Bunu kaçınılmaz gördüğümüz için zamlar yaptık. Tabii artık bu zammın da otomatiğe bağlanmasının gereğine inandık. Nasıl ki diyelim benzinde, mazotta, vesairede piyasa artık fiyatı belirliyorsa, elektrikte de artık bu otomatiğe bağlanmak suretiyle aynen oradan yansıması yapılsın. Çünkü bunun bedelini de sürekli olarak Hazineden karşılamak mümkün değil ama bunu da kendi başına bırakmak da mümkün değil. Yine bu işin bir kontrolü olacak ama otomatiğe bağlı olarak devam etmeli.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious