Erdoğan: Askerin üzerinden elini çek!

Erdoğan: Askerin üzerinden elini çek!.17196
  • Giriş : 05.07.2009 / 00:40:00
  • Güncelleme : 05.07.2009 / 00:18:12

Erdoğan, Baykal'dan askerin üzerinden elini çekmesini istedi. Erdoğan, Baykal'a sivil siyaset çağrısı yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Erdoğan, partisinin Atatürk Spor Salonu'nda yapılan Sakarya 3. Olağan Kongresi'nde yaptığı konuşmada, CHP lideri Deniz Baykalı sert bir şekilde eleştirdi. Erdoğan, Baykal'ı asker üzerinden siyaset yapmakla suçlayarak "Sayın Baykal askerin üzerinden elini çek" dedi.

Yaklaşık 1 aydır, bir yandan anamuhalefet partisi, bir yandan bazı medya kuruluşlarının devletin zirvesinde bir gerilim, kurumlar arasında bir çatışma varmış gibi bir hava estirmenin gayreti içinde olduklarını belirten Erdoğan, "Açık söylüyorum, kasıtlı olarak kurumlarımız arasında diyaloğu, uyumu, koordinasyonu bozma gayretleri var. Anamuhalefet partisinin başkanı son derece sorumsuz açıklama yapıyor. Bazı gazeteler, bazı televizyonlar, son derece uygunsuz tahrik edici yorumları her gün, her gece, sayfalarına, ekranlarına taşıyorlar. 1 ay sadece mayın ile ilgili yasa ile ne yazık ki ülkeyi meşgul ettiler. Yasanın içerisinde İsrail diye bir konu yokken o bölgeyi İsrail'e peşkeş çekeceğimizden bahsettiler. Elinize, dizinize dursun. Hangi AK Partili burayı İsrail'e veriyoruz dedi de bunu konuşuyorsunuz." diye konuştu.

TARİHTEKİ MGK'LER BİTTİ

Tarihteki bazı Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantıları ile bu son MGK toplantısını özdeşleştirmek gibi zorlama ve art niyetli yorumlar yapıldığını hatırlatan Başbakan Erdoğan şunları kaydetti:

"Asker, polis üzerinden bir ayrıştırmanın gayreti içine giriyorlar. Kim, anamuhalefetin lideri. Sayın Baykal askerin üzerinden elini çek, çek, çek. Sivil siyaset yap. Sivil davran. Polisin üzerinden elini çek. Yargının üzerinden elini çek. Yargıya giden herhangi bir konuda yargı kararını vermeden sen karar veriyorsun Sayın Baykal. Biz seni iyi tanırız."

MGK toplantısından sonra yapılan basın bildirisinin Baykal'ı tatmin etmediği açıklamasını değerlendiren Erdoğan, "Sayın Baykal bundan sonra MGK toplantısına girerken sen bize önceden basın bildirisini gönder de onu yayınlayalım. Ama beğeneceğin tarzda olsun. Çok isabetli olur. Ayıptır, ayıptır. Türkiye'de yasamada, yürütmede, yargıda, tarihinde hiç görülmemiş şekilde bağımsız bir biçimde, yine tarihinde hiç görülmemiş bir şekilde uyum içinde görevlerini yapmaya çalışıyorlar." sözlerini kaydetti.

MİLLETVEKİLLERİN NE İŞ YAPAR?

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, askerlere sivil mahkeme yolunu açan düzenleme ile ilgili yapılan yorumlara da değinerek şöyle konuştu:

"Bakınız saat 01.30'da Meclis'te kanun çıkıyor. Neyle ilgili. Malum konu. Ve arkadaşlar, meclisi o anda yöneten başkan vekili soruyor, 'kabul edenler, kabul etmeyenler, AK Partilisi, CHP'lisi, MHP'lisi hepsi ellerini kaldırıyor. CHP'li de elini kaldırıyor, kabul edenlerden o da evet diyor. Ama aynı adamlar ertesi gün diyor ki 'bizi aldattılar.' Ya adama sormazlar mı, arkadaş senin aklın nerdeydi. Bak fotoğraflar tespit etti, elin kalkmıştı. Sayın Baykal senin milletvekillerin ne iş yapar? Meclis gece 1,5'da da çalışır, sabah 5'te de çalışır. Ama kusura bakma, işte böyle gece yarısı baskınıyla 'ne demek gece yarısı baskınıyla', o zaman senin milletvekillerin gece yarısı baskınına hazır değil. O zaman hazır olanlardan bir grup kur. Öyle gel parlamentoya. 5- 6 saat önceden hepsi konuyu biliyor. Metinler dağıtılıyor, okuyorlar görüyorlar. Ama gel görk i başka yerde dolaşıyorlar. Bu CHP hep böyle, tarihi böyle, geçmişi böyle, hep böyle."

Askerin, jandarmanın, polisin, istihbarat teşkilatının, kurumların, demokratik bir sistem içerisinde, uyum içinde anayasal görevlerini yerine getirdiklerini vurgulayan Erdoğan, "Hiçbir kurum arasında gerilim yoktur. Kurumlarımız arasında gerilim, çatışma arzulayanlar, beyhude bir bekleyiş içindeler. Gerilim ve çatışmadan medet umanlar hayal kırıklığına uğrayacaklar. Bir kez daha uyarmak durumdayım. Siyasi partilerle, medyada bu süreçte sorumlu bir tavır sergilemek zorundadır. Demokrasiyi, hukuku savunmak herkesin tüm vatandaşların, tüm kurumların mesuliyeti adlındadır. " diye konuştu.

O PASLAŞMALAR GERİDE KALDI

Erdoğan, askerlerin sivil mahkemede yargılanması ile ilgili konuda Baykal'ın "Birkaç saat içinde Cumhurbaşkanı da bu yasanın hiç uygun olmadığını anlama noktasına gelebilir" şeklindeki sözlerini eleştirerek, "İfadeye bak. Bu sözler bir siyasetçiye yakışıyor mu? Bu anamuhalefet partisine yakışıyor mu? Bu sözler güçler ayrılığına, milli egemenlik kavramına, yakışıyor mu? Bu sözler demokrasiye, hadi demokrasiden de vazgeçtik, sosyal demekrasiye yakışıyor mu? Sayın Baykal'ın zihninin ötesinde ne olduğu bir kez daha aleni şekilde görülmüştür. Aynı şeyleri mayın olayında da söyledi. Yeni Cumhurbaşkanına yol göstermek istedi. Alışmışlardı, geçmişte bu tür paslaşma yapıyorlardı, alışmışlardı. Sayın Baykal'ın demokrasi, siyaset anlayışı, siyaset yapma tarzı bir kez daha ortaya çıkmıştır." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*